“Varētu likties, ka esam māsas”

10/09/2018

2018. gada 15. septembrī 19.00 Zirgu ielas koncertzālē pirmizrādi piedzīvos Austrijā dzīvojošā daudzpusīgā krievu izcelsmes performances mākslinieka un horeogrāfa Oļega Suļimenko un divu Latvijas pieredzējušāko laikmetīgās dejas horeogrāfu un izpildītāju Olgas Žitluhinas un Ramonas Galkinas kopdarbs – dejas izrāde-performance „Varētu likties, ka esam māsas”.

„Varētu likties, ka esat māsas!” – Oļega Suļimenko pirmais iespaids par nejauši sastaptajām Latvijas dejas māksliniecēm Olgu Žitluhinu un Ramonu Galkinu kļuva par izrādes nosaukumu un sākumu radošam ceļojumam gandrīz divu gadu garumā. Dažādās valstīs dzīvojošie mākslinieki reizi pusgadā satikās, lai vairākos intensīva darba periodos kopīgi veidotu izrādi, izmantojot savas zināšanas par deju, personiskas atmiņas un izaicinošus improvizācijas uzdevumus. Izrādes veidošanas pēdējā rezidence notiks Rīgā, studijā Dzirnas 7.–14.septembrī.

Izrādes centrā ir divu atšķirīgu personību smalka saspēle un refleksija par savu privāto un profesionālo pieredzi no bērnības līdz šodienai, caur dažādu žanru dejas kustību valodu un estētiku meklējot ceļu pie performances emocionālā tiešuma un nepastarpinātības.

Oļega Suļimenko izrādes raksturo dziļa interese par personiskajiem stāstiem, žanru robežu neievērošana, priekpilna māksliniecisko klišeju izmantošana un gandrīz neizturama balansēšana starp nopietnību un ironiju.

Pirmizrāde 15. septembrī 19.00 Zirgu ielas koncertzālē Kaļķu ielā 11.
Izpildījums, horeogrāfija un deja: Olga Žitluhina un Ramona Galkina
Radošā koncepcija un horeogrāfija: Oļegs Suļimenko
Mūzika: Olga Žitluhina, Ramona Galkina, Oļegs Suļimenko
Pateicamies par atbalstu Jasmīnai Hoferei un Gabrielai Kramai, kā arī rezidenču vietām – ttp WUK (Austrija), deju studijai „Dzirnas” un Ainažu kultūras namam.
Atbalsta Valsts Kultūrkapitāla fonds
Rīko biedrība Party

Informācija par māksliniekiem

Krievu izcelsmes performances mākslinieks Oļegs Suļimenko dzīvo un strādā Vīnē. Pēc inženierzinātņu studijām Maskavas Valsts tehniskajā universitātē viņš nolēma pievērsties mākslai. Apguvis deju, aktiera meistarību un improvizāciju Oļega Kiseļova Improvizācijas teātrī un eksperimentālo deju pie Genādija Abramova Anatolija Vasiļjeva Drāmas mākslas skolā (1985–1990). Deviņdesmitajos gados Oļegs izveidoja kolektīvu Saira Blanche Theatre, kura provokatīvie iestudējumi rādīti daudzviet pasaulē. Mākslinieks ir piedalījies daudzos Saira Blanche teātra un Vīnes kolektīva Lux Flux sadarbības projektos (1996–2000). Kopā ar Austrijas vadošo laikmetīgās dejas un performances centru Tanzquartier Wien bijis kurators krievu un austriešu mākslinieku sadarbības projektam „East meets West”(2002). 2010. gadā kopā ar avangarda teātri brut Wien organizējis starptautisku projektu „Music here, Music there: Vienna–Moscow”. Sadarbojies ar vizuālo mākslinieku Markusu Šinvaldu, mūziķi Lidiju Kavinu, dzejnieku un konceptuālo mākslinieku Dmitriju Prigovu, kā arī tādiem dejas māksliniekiem kā Stīvs Pakstons, Mega Stjuarte un Damaged Goods, Dženifera Leisija, Līza Nelsone. Viņa veidotās izrādes ir rādītas daudzos nozīmīgākajos pasaules dejas festivālos un izrāžu vietās, piemēram, ImPulsTanz (Vīne), Tanz im August (Berlīne), Kunstverein (Hannovere), Theater Festival Impulse (Vācija), Tseh (Maskava), Kaaitheater (Brisele), Southern Theater (Mineapolisa), Performa (Ņujorka). Oļegs Suļimenko ir viesojies Latvijā – 2012. gadā Latvijas Jaunā teātra institūta organizēto Vīnes teātra brut dienu ietvaros ar izrādi „Made in Russia”, kas veidota kopā ar krievu mīmu Andreju Andrianovu, kā arī 2017. gadā festivālā „Laiks dejot” ar izrādi „Annas Kareņinas sapņi un asaras”.

Olga Žitluhina ir viena no laikmetīgās dejas aizsācējām un virzītājām Latvijā. Absolvējusi Ļeņingradas Kultūras institūta Horeogrāfijas nodaļu, ieguvusi maģistra grādu horeogrāfijā Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijā. Strādājusi Padomju armijas deju un dziesmu ansambļos Rīgā un Budapeštā, tautas deju ansamblī “Liesma”. 20. gs. 90. gadu vidū sākusi veidot vienas no pirmajām laikmetīgās dejas izrādēm. 1996. gadā izveidojusi pirmo laikmetīgās dejas apvienību Olgas Žitluhinas dejas kompānija, ar kuru līdz 2012. gadam izveidojusi vairāk nekā 20 dejas izrādes. Latvijas Kultūras akadēmijas Laikmetīgās dejas Horeogrāfijas programmas izveidošanas iniciatore un vadītāja (kopš 1999. gada). Starptautiskā laikmetīgās dejas festivāla „Laiks dejot” mākslinieciskā direktore.

Ramona Galkina absolvējusi Latvijas Kultūras akadēmiju, ieguvusi maģistra grādu horeogrāfijā Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijā. Vairāk nekā 10 gadus dejojusi Rīgas Estrādes koncertu apvienības varietē trupā, bijusi Olgas Žitluhinas dejas kompānijas dejotāja (1996-2012). Strādājusi kā kustību konsultante un horeogrāfe dramatiskā teātra izrādēs. Sertificēta Feldenkraisa metodes speciāliste. Latvijas Kultūras akadēmijas docente. Starptautiskā laikmetīgās dejas festivāla „Laiks dejot” izpilddirektore.