“Un pēkšņi gulbji!”

22/11/2019

Projektā “Un pēkšņi gulbji!” apvienojas dažādas paaudzes, pieredzes un pasaules redzējumi. Tas palīdz veidot krāšņu un daudzpusīgu ne tikai darba procesu, bet arī rezultātu, jo saturiskais materiāls tiek veidots no dalībnieku piedzīvotā un teiktā.
Daudzviet ārvalstīs profesionālas laikmetīgas dejas izrādes ar dažādu sabiedrības grupu cilvēku iesaisti ir regulāra prakse, bet pie mums šādas aktivitātes ir ļoti retas, līdz ar to šis projekts un izrāde ir Latvijas kontekstā unikāli.

Burtnieku novada iedzīvotāji sadarbībā ar atzītiem māksliniekiem rada īpašu dejas izrādi  “Un pēkšņi gulbji!” ar kuru noslēgsies sociāls mākslas projekts “Mana brīvība un piederība”, kas notiek Latvijas valsts simtgades programmas ietvaros.

Izrāde ir gan demonstrācija, gan koncerts, gan šķietami nebeidzama saruna, kurā Burtnieku novada iedzīvotāji un viņu draugi mākslas valodā pārvērtuši savas atklāsmes par brīvības un piederības nozīmi – individuālā, kolektīvā, vēsturiskā un sociālpolitiskā izpratnē.

Projekta “Mana brīvība un piederība” ietvaros Burtnieku novada iedzīvotāju kopa, kas ir daudzveidīga pārstāvēto sociālo grupu, tautības, vecuma un nodarbošanās ziņā, un vietējie sociālie darbinieki strādāja vienotā radošajā komandā ar profesionāliem laikmetīgās dejas horeogrāfiem, dramaturgiem, mūziķiem un vizuālajiem māksliniekiem.

Izrādes pirmsākumi meklējami jau 2017. un 2018. gadā, kad Latvijas valsts simtgades projekta “Burtnieku pils tīstokļus meklējot” ietvaros tapa četras mini izrādes. Tā izrādījās ārkārtīgi veiksmīga, Burtnieku novada iedzīvotājus transformējoša un māksliniekus iedvesmojoša pieredze. Projekta dalībnieki – Burtnieku novada iedzīvotāji – gada laikā no gana lieliem skeptiķiem kļuva par atvērtiem, pārliecinātiem eksperimentālu laikmetīgās dejas izrāžu dalībniekiem. Savukārt, mākslinieki, kas iesaistījās projektā, lai veiktu sociālu misiju, tika pie īstena iedvesmas avota un arī profesionālajā ziņā pilnvērtīga un ļoti īpaša mākslas projekta. Projekts “Mana brīvība un piederība” tika uzsākts, lai vēl vairāk stiprinātu Burtnieku novada cilvēku drosmi, kā arī lai piesaistītu jaunus dalībniekus, būtisks projekta uzdevums ir veicināt mākslinieku izaugsmi, strādājot atšķirīgā kontekstā. Izrāde “Un pēkšņi gulbji!” ļaus ikvienam interesentam novērtēt šī projekta rezultātus.

Horeogrāfi: Agate Bankava, Agnese Borudjukova, Burtnieku novada iedzīvotāji un sociālā dienesta darbinieki

Idejas autore un kuratore: Inta Balode
Līdzautori: Burtnieku novada iedzīvotāji un sociālā dienesta darbinieki
Dramaturģes: Laura Lapiņa, Linda Krūmiņa
Scenogrāfi: Krista Briģe, Armands Briģis
Skaņu mākslinieki: Laima Jansone, Alans Stouns
Neformālās izglītības speciāliste: Ieva Grundšteine

Mūzika: Laimas Jansones orģinālmūzika, procesā veidotie audio ieraksti

Izpildītāji:
Burtnieku novada iedzīvotāji un sociālā dienesta darbinieki
Agate Bankava, Agnese Borudjukova, Laura Lapiņa, Linda Krūmiņa, Inta Balode, Laima Jansone, Alans Stouns, Krista Briģe, Armands Briģis, Ieva Grundšteine

Producents: biedrība “LAUKKU”

Pirmizrādes datums un vieta:
2019. gada 15. novembrī plkst. 19.00
Matīšu tautas namā

Turpmākās izrādes:
16. novembrī plkst. 12.00 Valmieras pagasta kultūras namā