1. Home
  2. /
  3. Aktuāli, Laikmetīgā deja, Ziņas
  4. /
  5. Starptautiskās “Dejas dienas 2019” notikumi aprīlī

Starptautiskās “Dejas dienas 2019” notikumi aprīlī

Dejas diena Latvijā norisināsies jau trīspadsmito gadu, aicinot ikvienu pamēģināt deju. Šogad Dejas dienas pasākumi norisināsies no 23. līdz 28. aprīlim. Visi pasākumi ir bez maksas, tie paredzēti ikvienam, kurš vēlas pieredzēt deju, noteikti – arī tiem, kuri nekad nav dejojuši.

“Dejas dienas 2019” pasākumu virkne iesāksies piektdien, 26. aprīlī plkst. 17.00 Vecrīgā (Z. A. Meierovica bulvārī 18), kur kopā ar stand-up mākslinieku Rūdolfu Kugrēnu runāsim par deju, atzinībām, izcilībām dejā un vērosim laikmetīgās dejas etīdes. Mēģināsim visi kopīgi atcerēties, cik noderīgi ir kustēties pašiem, cik iedvesmojoši ir vērot deju darbībā un cik veselīgi ir sevi neuztvert pārāk nopietni.

Turpināt ieskandināt Dejas dienu varēs “Sansusī Zaļumballē” kultūrtelpā “Tu jau zini kur” no plkst. 19.00, kur spēlēs Latvijas džeza mūziķi “Brāļi miltus pūtēji”.

Sestdien, 27. aprīlī no plkst. 11.00 līdz 16.00 norisināsies trīs bezmaksas radošās darbnīcas deju skolā “Dzirnas”. Radošās darbnīcas aptver plašu vecuma grupu (14/16 – 60 g.) un ikvienu dejas interesentu ne vien iepazīstinās, bet arī iemācīs fragmentus no trīs laikmetīgās dejas izrādēm – “Divotne” (hor. A. Novikova un R. Pūce), “Future Freak” (hor. A. Bankava) un “Bedre” (hor. S. Siliņa), kuras šogad ir nominētas Dejas balvai. Tā būs brīnišķīga iespēja piedzīvot un iejusties kādā no izrādes izpildītāju un veidotāju lomām, kā arī ielūkoties, kas tad īsti notiek horeogrāfu galvās izrādes tapšanas un norises laikā. Piedalīties var jebkurš dejotgribētājs, iepriekš piesakoties info@dejasdiena.lv. Radošo darbnīcu noslēgumā plkst. 15.00 deju studijas “Dzirnas” lielajā zālē darbnīcu dalībnieki tiks aicināti izdejot apgūtos izrādes fragmentus. Radošo darbnīcu noslēguma pasākums atvērts skatītājiem.

Uzreiz pēc radošajām darbnīcām, plkst. 17.00 turpat Deju studijā “Dzirnas” būs skatāma starptautiska dejas izrāde procesā “Dream dances”, ko veidojušas četras dejas mākslinieces: latviešu horeogrāfe Rūta Ronja Pakalne un trīs Igaunijas dejas mākslinieces – Joanna Kalma (Joanna Kalm), Madli Paves (Madli Paves) un Kristīna Taula (Christin Taul). Izrāde “Dream dances” radusies, dejotājām sapņojot par deju. Autores tic, ka šie sapņi, kas rodas dejā, nav nejauši – tos veido visas iepriekšējās personīgās pieredzes un saskarsmes ar kustību.

Visas svētdienas garumā, 28. aprīlī norisināsies 21 bezmaksas deju meistarklase 7 deju zālēs Rīgā Latvijas vadošo laikmetīgās dejas horeogrāfu vadībā. Kā pieredzējušiem, tā arī mazliet ieinteresētiem – visiem ir iespēja izmēģināt dažādus laikmetīgās dejas veidus, kontaktimprovizāciju, tāpat arī brazīliešu dejas-cīņas mākslu Capoeira. Ja esi vēlējies džezu ne tikai klausīties, bet arī dejot, apmeklē kādu no džeza bezmaksas dejas klasēm! Dejas dienas meistarklasēs tiek gaidīti ne tikai bērni un jaunieši, bet arī pieaugušie. Tāpat būs dejas klase mammām ar bērniem horeogrāfes un dejotājas Annas Novikovas vadībā. Rūta Pūce pasniegs dejas klasi mātēm, iedvesmojoties no dejas izrādes “Divotne”. Dejas dienas meistarklasēm iepriekš nav jāpiesakās.

“Dejas dienas 2019″ notikumu laikā, no 23. līdz 26. aprīlim, norisināsies aktivitāte – “Pastaiga ar mākslinieku”. Tā būs iespēja satikt kādu no Latvijas dejas māksliniekiem personiskai sarunai, ļaujoties mākslinieka piedāvātajam pastaigas maršrutam un noteikumiem.  

Savukārt Dejas dienas norišu noslēgumā 28. aprīļa vakarā, plkst. 19.00 Kultūras telpā “Tu jau zini kur” (Tallinas iela 10-3) ikvienam būs iespēja gan ielūkoties, gan dzirdēt moderētā diskusijā, ko deja slēpj savā skapī, notikumā ‘“Dejas (at)griezumi”.

Plašāk ar Dejas dienas aktivitātēm, norises vietām un precīzu laika plānu var iepazīties dejasdiena.lv.

Dejas dienas nedēļā, 25. aprīlī plkst. 19.00 Ģertrūdes ielas teātrī būs skatāma arī laikmetīgās dejas izrāde “Future Freak” (hor. A. Bankava) . Izrādes fragments horeogrāfes vadībā tiks analizēts un pētīts Dejas dienas radošajā darbnīcā.

Arī ārpus Rīgas tiek svinēta Dejas diena – 27. aprīlī Cīravā norisināsies bezmaksas dejas meistarklase un būs iespēja redzēt laikmetīgās dejas izrādi “Faux Pass” (Hor. Jana Jacuka, dejo Laura Gorodko un Aleksejs Smolovs).

Oficiālajā Starptautiskās dejas dienas datumā, 29. aprīlī plkst. 19.00 Mihaila Čehova Rīgas krievu teātrī pirmo reizi norisināsies jaundibinātās Dejas balvas pasniegšanas ceremonija. Dejas balva ir Latvijas augstākais apbalvojums profesionālajā dejas mākslā (baletā, laikmetīgajā dejā, mūsdienu un skatuviskajā tautas dejā).

Kā ikgadēja tradīcija Latvijā Dejas diena aizsākās 2006. gadā, kad horeogrāfe Olga Žitluhina ierosināja rīkot svinības par godu UNESCO atzītajai Starptautiskajai Dejas dienai, kuru pasaulē atzīmē 29. aprīlī.  

Visi Dejas dienas pasākumi, darbnīcas un meistarklases paredzētas ikvienam, kurš vēlas pieredzēt deju. Un pavisam noteikti arī tiem, kuri to nekad nav darījuši, vēršot uzmanību uz deju gan mākslas formu, gan arī kā uz veselīga un harmoniska dzīvesveida izpausmi.

“Dejas dienu 2019” ar Valsts kultūrkapitāla fonda un Rīgas domes atbalstu rīko biedrība “Horeogrāfu asociācija”.

Sadarbības partneri: Latvijas Kultūras koledža, deju studija “Ritms”, dejas un personības kultūras centrs “I-DEJAS MĀJA”, Serveris.lv, “Dance.lv Žurnāls”, tipogrāfija ‘’Digitālā pele’’.

Plašāk par “Dejas dienas 2019” notikumiem www.dejasdiena.lv  un FB/Dejasdiena.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.