“Skolas somas” ietvaros tapusi jauna Olgas Žitluhinas izrāde – “3D. Visgribis”

10/12/2019

29. novembrī Rīgas 49. vidusskolā notika dejas izrādes “3D. Visgribis” pirmizrāde. Tā ir jauna Olgas Žitluhinas iniciētā laikmetīgās dejas izrāžu cikla skolām “3D” jeb “Deja. Diskusija. Demonstrācija” izrāde – šoreiz par patērētāju kultūras blaknēm.

Pamatojoties uz milzīgo pieredzi, kas gūta, pēdējos 13 gados ar izrādēm “Frāzes“, “3D par mīlestību” un “3D par telefoniem” viesojoties skolās visā Latvijā, tapusi jauna skolēnus uzrunājoša un ar deju iepazīstinoša izrāde.

Izrāde ir par to, ka mūs ir pārņēmis Visgribis – vēlme pēc jaunā un stilīgā. Tiek ražotas lietas, kuras varbūt nemaz nav vajadzīgas. Tiek ražotas daudz, lai pirktu un mestu ārā, pirktu un mestu. Ražošana rada darbu. Visiem vajag darbu, bet dažiem pārējiem peļņu. Lietas tiek ražotas ātri, nekvalitatīvi, īsam laikam, jo tā ir lētāk un nav arī jēgas tiekties uz ko labāku, ja drīz jau tās izmetīs un pirks jaunas. 

Skolu jauniešiem dejas valodā bez moralizēšanas rādām, ka bez daudz kā var iztikt, kas ir vajadzīgs un kas varbūt ne. Dejas izrādē sapludinām dažādas mūsdienu mākslas formas, kā arī runājam par svarīgo, šoreiz – patērētāju kultūras radīto vides piesārņojumu. Par to, kā mums visu laiku gribas ko jaunu, bet visa kā jau sen ir par daudz. 

Uzdodam tiešu jautājumu: “Kā Tu taisies izglābt pasauli?”

Radošā komanda: Olga Žitluhina, Arīna Buboviča, Edvards Kurmiņš, Kristīne Martinova, Edvīns Zavolžskis

Producente: Baiba Ozoliņa. Organizē biedrība “PARTY” ar VKKF, HA un LKA atbalstu. 

Izrāde būs pieejama iniciatīvas “Skolas soma” ietvaros. 


VĒSTURE. Dejas izrāžu cikls skolām “3D” jeb “Deja. Diskusija. Demonstrācija”

Stāsts sākās 2005. gadā, kad Olgas Žitluhinas dejas kompānija īstenoja izglītības programmu, dejas uzvedumu-lekciju “Frāzes”, ar svarīgo mērķi popularizēt laikmetīgo deju, padarīt to pieejamu jaunai publikai un veicināt profesionālās mākslas iziešanu ārpus teātra telpām, kas toreiz vēl nebija tik ierasta lieta.

2005. gadā ar šo uzvedumu, kas tika radīts Hamerfestā (Norvēģijā) izrādīšanai skolās, Olgas Žitluhinas dejas kompānija viesojās Cēsu pamatskolās un Limbažu rajona pansionātos. 2008. gada martā ar VKKF atbalstu tapa arī uzvedums “Frāzes II”, ko šoreiz papildināja arī stāstījums par dejas vēsturi un žanriem. Ar šo programmu tika apceļotas Latvijas dejas skolas – tās mūzikas un mākslas skolas, kur iespējams apgūt arī dejas programmu (Nītaure, Zilupe, Indra, Ludza, Kandava). Uzvedums viesojās pansionātos (Raudā, Urgā, Pociemā), mūsdienu dejas studijās (Liepājā un Ventspilī), Siguldas jauniešu centrā, Grobiņas pagastā un citur. Papildus uzvedumam bija iespēja iepazīt laikmetīgo deju tuvāk, piedaloties meistarklasēs.

O. Žitluhinas radošās intereses vienmēr saistījušās ar cita izrādes formāta meklēšanu, robežas nojaukšanu starp izrādi un skatītāju, starp mēģinājumu un pašu izrādi. Spilgtākais piemērs ir izrāde “Ārā”. Tad tapa projekts “3D par mīlestību” (3D – Deja. Diskusija. Demonstrācija), kas jau devās “iekšā” skatītājos. Klases telpā, tieši pie skatītāja, iesaistot to norisēs. O. Žitluhina atsaucas uz horeogrāfes Deboras Hejas (Deborah Hay) idejām par to, ka praktizējot izrādi, tā veidojas.

“3D par mīlestību” tika realizēts 17 reizes Liepājā, Rīgā, Valmierā, Bauskā, Daugavpilī u. c. Izrādē dejoja Elīna Lutce, Sergejs Taraseņa un Ivars Broničs. 

2015. gadā kopā ar dejas kompāniju “ĀRĀ” tapa cikla nākamais projekts “3D par telefoniem” – par mūsu dzīvi telefonos. Sākotnēji izrāde tika realizēta 8 reizes – Rīgā, Pāvilostā, Līgatnē, vēlāk “Skolas somas” pilotprojektā Brocēnos un Blīdenē (2016), tad norises finansējuma trūkuma dēļ apsīka, lai arī izrāde bija iekļauta iniciatīvas “Skolas soma” piedāvājumā. Sākumā izrādē dejoja Modris Opelts, Eva Kronberga, Anne Birte Norda, Jana Jacuka, vēlāk – Eva Kronberga, Jānis Putniņš, Arīna Buboviča un Alīna Mihailova.

Kopš “Skolas somai” ir finansējums, izrāde “3D par telefoniem” kļuvusi par absolūtu veiksmes stāstu. Kopš 2018. gada tā nodejota 126 reizes daudzās, daudzās Latvijas skolās – no Liepājas, Talsiem, Tukuma, Valdemārpils, Jelgavas līdz Neretai, Jēkabpilij, Ludzai, Rēzeknei, Balviem, Valmierai, Limbažiem un daudzām mazām reģionu skolām. Turpinām saņemt labas atsauksmes gan no bērniem, gan skolotājiem – pateicību par to, ka skolēni tiek iesaistīti izrādes procesā, ka viņu viedoklis tiek uzklausīts. 

Savā ziņā loks būs noslēdzies vai drīzāk sasniedzis pilnību, kad realizēsim arī ieplānotās viesizrādes Hamerfestas skolās nākamā gada aprīlī.

Lūk, šis viss ir iedvesmojis jaunās izrādes “3D. Visgribis” tapšanu. 

Komentāri

Komentēt

Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.