#4skatuves. Foto: Didzis Grodzs

Skatāma Starptautiskajam Baltijas baleta festivālam veltīta izstāde “#4skatuves”

21/07/2020

No 9. līdz 31. jūlijam kultūras centra “Grata JJ” galerijā “MuseumLV” (Rīgā, Andreja Pumpura ielā 2) skatāma izstāde “#4skatuves”, kas ir veltījums izcilās latviešu balerīnas Litas Beiris rīkotajam Starptautiskajam Baltijas baleta festivālam un tā 25 gadu jubilejai. Covid-19 ierobežošanai noteikto sociālās distancēšanās pasākumu dēļ festivāls nevarēja notikt kā iecerēts no 12. marta līdz aprīļa beigām, taču tagad, kultūras dzīvei atjaunojoties, galerijas “MuseumLV” radošā grupa aicina skatītājus aplūkot baleta vēsturi caur latviešu mākslinieku acīm.

Izstāde “#4skatuves” vēsta par diviem paradoksāliem, savstarpēji saistītiem fenomeniem. No vienas puses, tas ir balets kā mākslas veids, kas rada to brīnumaino pasaku, mītu un leģendu pasauli, kura sniedz cilvēcei izpratni par labo un ļauno, tumsu un gaismu, mīlestību un naidu. No otras puses, tā ir baleta mākslinieku izvēle veltīt visu dzīvi šīs pasaules radīšanai caur fiziski, dvēseliski un emocionāli ārkārtīgi smagu darbu. Izstāde “#4Skatuves” ar scenogrāfijas un dekoratīvu ekspozīciju sēriju palīdzību skatītājiem dod iespēju iejusties teātra pasaules aizkulisēs. Izstāde ir lieliska simbioze starp gleznām, video materiālu un baleta kostīmiem.

Video: Jevgenija Safrenka

Izstādēs saturā vadošo lomu ieņem baleta piederumi, aprīkojums un teātra kostīmi no dejotājas, kostīmu mākslinieces un biedrības “Baleta klase” vadītājas Ievas Immertreijas personīgās kolekcijas. Ieva Immertreija, kas ieguvusi daudzpusīgu izglītību Latvijā un ārzemēs, izstādes skatītāju priecēšanai devusi unikālus, pēc mākslinieces skicēm darinātus baleta kostīmus. Izstādē kopumā apskatāms 21 kostīms no sešām izrādēm.

Izstādē tiek demonstrētas divas filmas: režisores Sandas Sirsniņas veidotā filma “Shadow of Ballerina”, kas ataino dejotāja ikdienu, un režisora Jakova Mirimova filma “Klasiskā baleta metodika” (1946), kas tika veidota kā palīglīdzeklis visiem tā laika padomju baletskolu pasniedzējiem.

Izstādi lieliski papildina tādu Latvijas gleznotāju kā Ditas Lūses, Kristīnas Keires, Agnijas Ģērmanes, Ilzes Laizānes, Ievas Carukas, Ilzes Preisas un daudzu citu darbi. Arī jaunie mākslinieki Eduards Dubrovskis, Jana Nesteroviča, Aivis Pīzelis, Ivans Mazeins, Anya Vero, Rita Uļjanova, Dace Dēliņa-Lipska, Ieva Baumgarte savus darbus veltījuši izstādes tēmai.   

Foto: Didzis Grodzs

Komentāri

Komentēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Šajā vietnē surogātpasta samazināšanai tiek izmantots Akismet. Uzziniet, kā tiek apstrādāti jūsu komentāru dati.

Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.