“Satikt”

01/08/2020

Satikt – tā ir skaniski kustīga laiktelpa, kurā balss atrod balsi, kustība sastop kustību, cilvēks satiek cilvēku. Satikt pašam ar  sevi un satikt vienam  ar otru. Caur šķietamu konfliktu rast  atskaites punktu, kurā līdzvērtīgi pastāvēt, būt, rezonēt, vienlaikus  saglabājot arī savu individuālo balsi.

Izrādes Satikt dramaturģiskā materiāla pamatā ir lietuviešu sutartiņu dziedāšanas tradīcija. Tās  kompozicionālās struktūras šoreiz apskatītas kā komunikācijas modeļi. Sutartinēm raksturīga  sekundām bagāta skaņas vertikāle, poliritmika,  divu dažādu tekstu vai  melodiju paralēls skanējums, it kā vienlaikus skanētu divas atšķirīgas dziesmas.

Izrādes  radošās komandas interpretācijā sutartines kļūst par komunikācijas jeb savstarpēja dialoga praksi, kurā katra skaņa caur gandrīz spītīgu disonēšanu un turēšanos pie sava, spēj satikt ar otru, vienlaicīgi saglabājot cieņu un nepieciešamību pēc blakus esošā citādā. Satikt, iespējams, ir mēģinājums  komunicēt caur disonanci.

Kā satikt ar tiem, kas domā citādi? Kā sadzirdēt to, kas skan citādi? Kā pieņemt, ka ne viss ir vienbalsība domā, skaņā, tekstā, ritmā?

Paldies etnomuzikologam Mārtiņam Boiko, kura grāmata “Lietuviešu sutartines un to Baltijas konteksti” bija neatsverams informācijas avots izrādes tapšanā, Horeogrāfu asociācijas programmai “Jumts”,  Zanei Šmitei, Daivai Vyčinienei par mūža darbu sutartiņu pētīšanā un grupai “Trys Keturiose”, māju “Vec-Ļūdiņi” saimniecei Kaijai Kalniņai par vietu radošajam procesam, Ērikam Eriksonam par iedvesmu.

Komanda:

Autori – IevaKrish

Skaņas dramaturgs – Jēkabs Nīmanis

Radošā procesa vērotāja un nefolkloras tekstu autore – Sandija Santa

Izpildītāji – Dārta Drava, Ieva Gaurilčikaitė-Sants, Krišjānis Sants, Ilze Amanda Zakrevska

Izpildproducentes – Anna Ulberte, Katrīna Smilga

Producē Valmieras vasaras teātra festivāls.

Līdzproducē biedrība “Tuvumi”.

Pirmizrāde 2020. gada 7. augustā Purva ielā 12A Valmierā