Saruna par Tatjanu Sutu

30/05/2013

1. jūnijā plkst. 15:00 R. Sutas un A. Beļcovas muzejs un mākslas zinātniece Nataļja Jevsejeva aicina uz “Sarunu muzejā” (krievu valodā), kas veltīta baleta māksliniecei, mākslas vēsturniecei, TV žurnālistei, rakstniecei un pedagoģei Tatjanai Sutai. Saruna notiks izstādē “Skatuve. Mūzika. Deja”.

Tatjana Suta, 1940. gadi. Foto: M. Lapiņš
Tatjana Suta, 1940. gadi. Foto: M. Lapiņš

Skatuve, mūzika un balets ir tas, kas vienoja radošo ģimeni – Romanu Sutu, Aleksandru Beļcovu un abu mākslinieku meitu Tatjanu Sutu. Romans Suta savas radošās karjeras laikā kā scenogrāfs veidoja noformējumu daudziem operas, baleta un teātra uzvedumiem, bet Aleksandra Beļcova portretēja baleta un operas māksliniekus, aktierus un režisorus, kuru lielākā daļa bija viņas tuvi draugi un paziņas. Savukārt Tatjana Suta pirms veiksmīgas mākslas vēsturnieces karjeras sākšanas ilgstošus gadus dejoja Rīgas baleta trupā.

Tatjanas Sutas dzīvesstāsts nevienu nevar atstāt vienaldzīgu: dzimusi Parīzē, viņa bija 1920.–1930. gadu Latvijas modernās mākslas dzīves lieciniece un atspoguļotāja visa sava mūža laikā. Dejoja uz Liepājas un Rīgas operas un baleta teātra skatuves. Daudzu publikāciju un izdevumu autore, populāru TV kultūras un mākslas raidījumu vadītāja un redaktore, sabiedrībā cienīta mākslas eksperte. Sava likteņa līkločus un peripetijas Taņa, būdama izcila stāstītāja, aprakstīja grāmatās un rakstos, tomēr tik un tā dažas biogrāfijas epizodes palika “aiz kadra”.

Par godu Tatjanas Sutas 90 gadu jubilejai Romana Sutas un Aleksandras Beļcovas muzejs sarīkojis īpašu izstādi-veltījumu, kas gleznās, vēstulēs un fotogrāfijās stāsta par šo neordināro, daudzpusīgo un talantīgo sievieti. Kāda ir bijusi Tatjana Suta ģimenes lokā, kādu viņu pazīst draugi un kolēģi, kādu viņu atceras skatītāji un Latvijas Kultūras akadēmijas studenti, kuriem tika lasītas lekcijas mākslas vēsturē? Vai kļūt par baletdejotāju ir bijis mazās Taņas bērnības sapnis? Kāpēc viņas karjera baletā nevarēja realizēties pilnībā? Kādu dzīves aicinājumu Tatjana Suta sev ir izvēlējusies? Uz šiem un daudziem citiem jautājumiem sarunas dalībnieki gūs atbildes, piedaloties ekskursijā ar izstādes kuratori Nataļju Jevsejevu. Muzejs piedāvā skatītājiem iespēju saskarties gan ar Tatjanas Sutas personības maģiju, gan ar baleta un teātra pasauli, kādu to var iepazīt caur Romana Sutas un Aleksandras Beļcovas gleznojumiem un zīmējumiem. Izstāde “Skatuve. Mūzika. Deja” būs skatāma līdz 12. oktobrim.

Komentāri

Komentēt

Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.