Rīgas kamerkora “Ave Sol” 50 gadu jubilejas ieskaņas koncerts “Carmina Burana”

22/11/2019

Rīgas kamerkora “Ave Sol 50 gadu jubilejas sezonas pirmajā koncertā koris „Ave Sol” kopā ar Valsts akadēmisko kori „Latvija” un solistiem Marlēnu Keini un Mati Turi (Igaunija) Liepājas sifoniskā orķestra pavadībā izpildīs Karla Orfa kantāti „Carmina Burna”, kas ir viens no visu laiku slavenākajiem vokāli instrumentālajiem opusiem, kas radīts 20.gs. trīsdesmito gadu vidū.

Koncerts uz VEF Kultūras pils Lielās skatuves pārtaps arī brīnišķā horeogrāfiskā uzvedumā, ko Agra Daņiļeviča virsvadībā izpildīs deju grupas “Dzirnas” dejotāji. Kantātes „Carmina Burna” horeogrāfiju īpaši šim koncertam radījuši horeogrāfi Agris Daņiļevičs,  Markus Zmoeling (Itālija) un Kārlis Božs, iedvesmojoties no mūzikas un tekstiem. Šis horeogrāfiskais uzvedums izceļas arī ar unikālo metāla konstrukciājās veidoto scenogrāfiju, ko režisors U. Brikmanis un A. Daņiļevičs radīja, šo kantāti iestudējot pirmo reizi pirms septiņiem gadiem („O Fortuna”, 2012). Toreiz iestudējumā piedalījās seši, bet šajā koncertā to izpildīs deviņpadsmit dejotāji simfoniskā orķestra un koru mūzikas dzīvā pavadījumā, kas ir nozīmīgs sasniegums deju skolas „Dzirnas” dejotājiem. 

Kantātes „Carmina Burana”, kas tulkojumā no latīņu valodas nozīmē „Bavārijas dziesmas”, pamatā esošie viduslaiku studentu dziesmu teksti, kas atrasti kādā Bavārijas kolsterī 19. gs., stātsta par laicīgās dzīves sniegtajiem emocionālajiem pārdzīvojumiem, par veiksmes nepastāvību, par mīlestību. Skaņdarbs savā faktūrā un harmonijās ir vienkāršs, ļauj klausītājiem pilnībā izbaudīt tā sarežģīto ritmisko daudzveidību.

Koncerta īpašais viesis būs igauņu varoņtenors Mati Turi, kas kantātes visas vīriešu lomas – gan baritona, gan tenora – veic viens pats, kas pasaules mūzikas atskaņošanas literatūrā ir kaut kas nepieredzēts.

Horeogrāfi: Agris Daņiļevičs, Markus Zmoeling (Itālija), Kārlis Božs
Režisors, scenogrāfs: Agris Daņiļevičs
Kostīmu māksliniece: Līga Vītoliņa
Gaismu mākslinieks: Rinalds Popovs
Skaņu režisori: Normunds Slava, Jānis Ķuņķis
Mākslinieciskais vadītājs un diriģents: Andris Veismanis
Izmantotais muzikālais materiāls: komponista Karla Orfa kantāte “Carmina Burana”
Izpildītāji:
Liepājas Simfoniskais orķestris
Rīgas kamerkoris “Ave Sol”
Valsts Akadēmiskais koris “Latvija”
Solisti: Marlēna Keine, Mati Turi (Igaunija)
Pianisti: Agnese Egliņa un Mārtiņš Zilberts
Agra Daņiļeviča deju skola „Dzirnas”:
Solisti: Līga Kavace, Anete Klapkalne, Eva Krūmiņa, Nauris Goba, Kārlis Grīnerts, Edgars Siliņš, Aleksejs Smolovs
Dejotāji: Justīne Kozlovska, Elza Stažinska, Laura Milča, Madara Ivanova, Everita Paškauska, Marta Paula Rāzna, Keitija Valtere, Elēna Viļuma, Ieva Zariņa, Rūdolfs Daņiļevičs, Uga Gundars, Artūrs Nīgalis, Harijs Vīksna

Producents: Rīgas pilsētas pašvaldība / RPKIA koncertorganizācija AVE SOL
Pirmizrāde: 21.03.2019. VEF Kultūras pils plkst. 19:00