Projekts “Deja domā. Kā deju uztvert, saprast un aprakstīt” tiešsaistē iepazīstina ar dažādiem dejas žanriem

19/01/2021

Tiešsaistes projekts “Deja domā. Kā deju uztvert, saprast un aprakstīt” ar astoņiem dažādu žanru dejas jaundarbiem video formātā, horeogrāfu radošā procesa piezīmēm un sešpadsmit recenzijām, aicina iepazīt dažādu žanru Latvijas deju un reflektē par dejas uztveres un aprakstīšanas iespējām. Projekts nominēts “Dejas balvai 2019–2020” kategorijā “Pārsteigums dejas mākslā”. 

Projekts 2020. gadā norisinājās divos etapos – pavasarī un vēlā rudenī, meklējot risinājumus jauniem dejas formātiem Covid-19 pandēmijas ierobežošanai noteiktās ārkārtējās situācijas laikā. Katrā projekta kārtā tika radīti baleta, laikmetīgās dejas, skatuviskās tautas dejas un mūsdienu dejas darbi. Projekta mērķis bija, iesaistoties horeogrāfiem, rakstu autoriem un skatītājiem/lasītājiem, kopīgi meklēt veidus, kā deju uztvert, saprast un aprakstīt.

“Deja domā. Kā deju uztvert, saprast un aprakstīt” pirmajā posmā piedalījās horeogrāfi Agate Bankava (laikmetīgā deja), Juris Gogulis (skatuviskā tautas deja), Milana Komarova (balets) un Edmunds Veizāns (hiphops). Visi horeogrāfi veidoja trīs minūšu garus jauniestudējumus par vienu kopīgu lielo tēmu “Līdzvērtīgas tiesības visiem”. Par uzfilmētajiem darbiem īsformāta recenzijas rakstīja astoņi autori: Raimonds Ķirķis, Laura Jasmane, Modris Opelts, Anete Enikova, Jūlija Dibovska, Lāsma Goba, Juta Ance Romberga un Beāte Svarinska. Projekta pirmajā posmā tapušie darbi pieejami šeit.

Projekta otrajā posmā veidot darbus par tēmu “Brīvība” tika uzaicināti horeogrāfi – Agnese Bordjukova (laikmetīgā deja), Diāna Gavare (skatuviskā tautas deja), Arturs Sokolovs (balets) un Linda Lejiņa-Grebina (street jazz). Par uzfilmētajiem darbiem recenzijas rakstīja astoņas autores: Juta Ance Romberga, Saiva Kuple, Alise Putniņa, Ilva Lorence, Sanita Duka, Eva Krūmiņa, Ieva Nagliņa un Anna Kvelde. Projekta otrajā posmā tapušie darbi pieejami šeit.

Projekta veidotāji, aicinot skatītājus/lasītājus vērot deju tās dažādībā, iepazīties ar vairāku recenzentu domām un pašu horeogrāfu radošā procesa piezīmēm, vēlas radīt gan izzinošu saturu par dejas žanriem Latvijā, gan dot iespēju Latvijas horeogrāfiem un autoriem ar atšķirīgu pieredzi dejas aprakstīšanā radoši strādāt šajā mainīgajā laikā. 

Projekta idejas autore un kuratore: Rūta Pūce

Projektu rīko Latvijas Dejas informācijas centrs ar Kultūras Ministrijas un Valsts Kultūrkapitāla fonda atbalstu.

Komentāri

Komentēt

Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.