Projekts “2D Deja” aicina piedalīties Latvijas horeogrāfu un ārvalstu recenzentu tiešsaistes sarunās

22/01/2021

27. janvārī un 1. februārī projekta “2D Deja” ietvaros notiks tiešsaistes sarunas starp latviešu horeogrāfēm un ārvalstu autoriem, kas rakstījuši recenzijas par viņu izrāžu video ierakstiem. 

“2D Deja” ir eksperiments, kurā tiek pētīts, kā dejas māksla ir nolasāma ekrāna formātā un kā mūsu dejas mākslinieku darbus uztver autori, kuri par Latvijas deju zina maz vai nezina neko. Recenzijas papildina tiešsaistes sarunas ar rakstu autoriem un aplūkoto darbu horeogrāfiem. Projekta “2D Deja” galvenais mērķis ir saglabāt un aktivizēt komunikāciju starp dejas kopienām dažādās valstīs, attīstot spēju sarunāties par dejas mākslu, iegūstot skatu no malas un veicinot Latvijas mākslinieku atpazīstamību.  

27. janvārī plkst. 19.00 tiešsaistes sarunā par izrādi “Bedre” tiksies horeogrāfe Sintija Siliņa un somu filozofs Makss Rīnanens (Max Ryynänen). Saruna notiks angļu valodā. Izrāde “Bedre” pievēršas sarežģītajai depresijas tēmai. Depresija ir viena no visgrūtāk nosakāmajām slimībām, jo pastāv virspusēji priekšstati un aizspriedumi par tās izpausmēm, ietekmi un ārstēšanu. Joprojām satraucoši liela daļa sabiedrības nemeklē sistemātisku ārstēšanu, jo neatpazīst vai ignorē simptomus. Depresijas stāvokli tās dažādos posmos un sajūtās ir grūti formulēt vārdos. Tieši tāpēc deja, video, skaņa un gaisma ir izrādes “Bedre” valoda. Par impulsiem izrādes veidošanā izmantotas personīgas, tāpat arī citu pieredzes, speciālistu novērojumi un komentāri. Izrāde “Bedre” tika nominēta “Dejas balvai 2017–2018” kategorijā “Laikmetīgās dejas iestudējums vai notikums”. Maksa Rīnanena recenziju iespējams izlasīt šeit.

Savukārt, 1. februārī plkst. 19.00 sarunā par darbu “Laba laikmetīgās dejas izrāde “Slikta””  tiksies horeogrāfe Agate Bankava un Hamburgā un Maskavā dzīvojoša dejas dramaturģe Anna Semenova-Ganza (Anna Semenova-Ganz). Saruna notiks krievu valodā. Izrāde ir horeogrāfes Agates Bankavas maģistra darbs, absolvējot Latvijas Kultūras akadēmiju. Izrādē viņa pētījusi to, kādēļ iedalām mākslu labā un sliktā, uzmanību pievēršot laikmetīgās dejas mākslas sfērai. “Cilvēku veido laiks un pieredze, kas palīdz dzīvot pasaulē atbilstoši laikmeta prasībām un baudīt labu mākslu, jo mēs zinām, kas ir labs. Izrādē piedalās pieci dejotāji, kuri uzzina ko jaunu par sevi. Neko citu neprot un patstāvīgi izdzenā blokus,” teikts izrādes anotācijā. Izrāde “Slikta” bija viens no darbiem, par kuru Agate Bankava saņēma “Dejas balvu 2017–2018” kategorijā “Laikmetīgās dejas horeogrāfe”. Annas Semenovas-Ganzas recenziju iespējams izlasīt šeit.

Sarunas vadīs Latvijas Dejas informācijas centra valdes priekšsēdētāja Inta Balode. Lai piedalītos sarunās, interesenti aicināti rakstīt uz e-pastu info@dance.lv. Dalībnieki saņems saiti, lai pirms sarunas varētu noskatīties tajā apspriesto izrādi. Būs iespēja uzdot sevi interesējošos jautājumus. 

Projekta ietvaros Dance.lv žurnālā tiks publicētas vēl četras ārzemju autoru recenzijas par Latvijas dejas izrādēm un notiks tiešsaistes sarunas par tām. 

Projektu “2D Deja” organizē Latvijas Dejas informācijas centrs ar Latvijas Kultūras ministrijas atbalstu. 

Attēls: izrādes “Bedre” publicitātes foto.