Projekts “2D Deja” aicina piedalīties kārtējās Latvijas horeogrāfu un ārvalstu recenzentu tiešsaistes sarunās

24/03/2021

31. martā un 1. aprīlī projekta “2D Deja” ietvaros notiks tiešsaistes sarunas starp latviešu dejas māksliniekiem un ārvalstu autoriem, kas rakstījuši recenzijas par viņu izrāžu video ierakstiem. 

“2D Deja” ir eksperiments, kurā tiek pētīts, kā dejas māksla ir nolasāma ekrāna formātā un kā mūsu horeogrāfu darbus uztver autori, kuri par Latvijas deju zina maz vai nezina neko. Recenzijas papildina tiešsaistes sarunas ar rakstu autoriem un aplūkoto darbu horeogrāfiem. Projekta “2D Deja” galvenais mērķis ir saglabāt un aktivizēt komunikāciju starp dejas kopienām dažādās valstīs, attīstot spēju sarunāties par dejas mākslu, iegūstot skatu no malas un veicinot Latvijas mākslinieku atpazīstamību.  

31. martā plkst. 19.00 tiešsaistes sarunā par izrādi “Viss būs labi” tiksies horeogrāfe Jana Jacuka un Svetlana Ulanovskaja, Sanktpēterburgā un Minskā strādājoša dejas un baleta kritiķe, laikmetīgās dejas pētniece, kuratore un lektore. Saruna norisināsies krievu valodā. Izrāde “Viss būs labi” ir horeogrāfes Janas Jacukas stāsts par ģimeni un pieaugšanu. Tas sākas ar spilgtu epizodi bērnībā un ved cauri trauslajām meitas un tēva attiecībām.  Svetlanas Ulanovskajas recenzija lasāma šeit.

Savukārt, 1. aprīlī plkst. 19.00 par darbu “Grosombols” sarunāsies horeogrāfs Klāvs Liepiņš un Katrīna Gunnarsdotira (Katrín Gunnarsdóttir), horeogrāfe, izpildītājmāksliniece, pētniece, pedagoģe, Islandes horeogrāfu asociācijas valdes priekšsēdētāja. Saruna notiks angļu valodā. Izrādē “Grosombols”  horeogrāfs Klāvs Liepiņš risina savus personīgos meklējumus maskulinitātē, vēršot uzmanību uz nepieciešamību pārvērtēt bināro izpratni par dzimumu īpašībām un veicināt pārdomas, vai emocionalitāte, maigums, jūtīgums ir atbilstošs tikai vienam no dzimumiem. Katrīnas Gunnarsdotiras recenzija lasāma šeit.

Sarunas notiks Zoom platformā, tās vadīs Latvijas Dejas informācijas centra valdes priekšsēdētāja Inta Balode. Lai piedalītos, interesenti aicināti rakstīt uz e-pastu info@dance.lv. Dalībnieki saņems gan sarunas, gan apspriežamās izrādes saiti, lai pirms pasākuma varētu to noskatīties. Būs iespēja uzdot sevi interesējošos jautājumus. 

Projekta ietvaros Dance.lv žurnālā publicētas sešas ārzemju autoru recenzijas par Latvijas dejas izrādēm, recenzijas papildina tiešsaistes sarunas par katru izrādi. 

Projektu “2D Deja” organizē Latvijas Dejas informācijas centrs ar Latvijas Kultūras ministrijas atbalstu. 

Attēls: skats no izrādes “Viss būs labi”, foto Andrejs Strokins