Deja domā. Attēls: Krista Briģe

Projekta “Deja domā” ietvaros tiks publicēti dejas videodarbi un recenzijas par tiem

27/07/2020

Projekts “Deja domā. Kā deju uztvert, saprast un aprakstīt” piedāvā Dance.lv lasītājiem/skatītājiem mēneša garumā iepazīties ar Latvijas horeogrāfu atšķirīgu žanru īsiem jaundarbiem video formātā un dažādu autoru recenzijām par šiem darbiem. Projekta mērķis ir, iesaistoties horeogrāfiem, rakstu autoriem un skatītājiem/lasītājiem, kopīgi meklēt veidus, kā deju uztvert, saprast un aprakstīt.

Projekta ietvaros tika uzaicināti četri atšķirīgu dejas žanru horeogrāfi – Agate Bankava (laikmetīgā deja), Juris Gogulis (skatuviskā tautas deja), Milana Komarova (balets) un Edmunds Veizāns (hip-hops). Visi horeogrāfi veidoja trīs minūšu garus jauniestudējumus par vienu kopīgu lielo tēmu “Līdzvērtīgas tiesības visiem”, kas šobrīd aktuāla visas pasaules kontekstā. Katrs horeogrāfs šo tēmu attīstīja savā dejas žanrā un kustību valodā. Darba gaitā horeogrāfi rakstīja radošā procesa piezīmes, pēc iespējas atklājot savus motīvus un idejas tēmas iztirzāšanā. Jaunizveidotā horeogrāfija tika filmēta. Filmēšanas vietu, mūziku, tērpus un visus citus ārējos apstākļus izraudzījās horeogrāfs, vienīgais noteikums visiem māksliniekiem bija tāds, ka deja  jāfilmē vienā kadrā bez kadru montāžas.

Par uzfilmētajiem darbiem īsformāta recenzijas rakstīja astoņi autori: Raimonds Ķirķis, Laura Jasmane, Modris Opelts, Anete Enikova, Jūlija Dibovska, Lāsma Goba, Juta Ance Romberga un Beāte Svarinska. Recenzenti piedāvāja savas versijas, kā deju uztvert, par ko domāt, to vērojot, kādam iekšējam radošam domu procesam var ļauties. Rakstu autori zināja tikai horeogrāfijas lielo tēmu, darba nosaukumu un vienu horeogrāfa izvēlētu anotācijas teikumu.

Projekta veidotāji, aicinot skatītājus/lasītājus vērot deju tās dažādībā, iepazīties ar vairāku recenzentu domām un pašu horeogrāfu radošā procesa piezīmēm, vēlas radīt gan izzinošu saturu par dejas žanriem Latvijā, gan dot iespēju Latvijas horeogrāfiem un autoriem ar atšķirīgu pieredzi dejas aprakstīšanā radoši strādāt šajā mainīgajā laikā.

Video darbi un recenzijas tiks publicēti četru nedēļu garumā, no 28. jūlija līdz 18. augustam. Rudenī plānots projekta turpinājums ar citiem horeogrāfiem un citu tēmu.

Publicēšanas programma

Žanrs: laikmetīgā deja

KARTE (darbs skatāms šeit)

Horeogrāfe – Agate Bankava

Recenzenti – Raimonds Ķirķis un Laura Jasmane

Žanrs: skatuviskā tautas deja

DABAS ATSPULGĀ (darbs skatāms šeit)

Horeogrāfs – Juris Gogulis 

Recenzenti – Modris Opelts un Anete Enikova

Žanrs: balets 

IT’S HAPPENING AGAIN (darbs skatāms šeit)

Horeogrāfe – Milana Komarova

Recenzentes – Jūlija Dibovska un Lāsma Goba

Žanrs: hiphops (ietilpst mūsdienu dejas žanrā)

KONTRASTI HIP-HOP VALODĀ (darbs skatāms šeit)

Horeogrāfs – Edmunds Veizāns 

Recenzentes – Juta Ance Romberga un Beāte Svarinska

Projekta idejas autore un kuratore: Rūta Pūce

Projektu rīko Latvijas Dejas informācijas centrs ar Kultūras Ministrijas atbalstu.

Attēls: Krista Briģe

Komentāri

Komentēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Šajā vietnē surogātpasta samazināšanai tiek izmantots Akismet. Uzziniet, kā tiek apstrādāti jūsu komentāru dati.

Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.