Poētiskās dejas traģēdija “Viens un Divi” Raiņa “Jasmuižā”

02/10/2017

14. oktobrī plkst. 19.00 Raiņa muzejs “Jasmuiža” un laikmetīgās dejas kompānija “Ārā” aicina uz horeogrāfes Olgas Žitluhinas izrādi “Viens un Divi”. Izrādē skan Jura Kaukuļa un Kaspara Tobja mūzika, iestudējuma dramaturgs ir Jānis Siliņš, dejotāji – Eva Kronberga, Agate Bankava, Anna Novikova, Rūdolfs Gediņš, Ivars Broničs, Jānis Putniņš.

Poētiskās dejas traģēdija “Viens un Divi” ar apakšvirsrakstu “Aspazijas un Raiņa mīlestības vēstules” tapusi, iedvesmojoties no Raiņa un Aspazijas sarakstes, kas ilgst 35 gadus (1894–1929) un ko veido kopskaitā 2499 vēstules latviešu, krievu un vācu valodā – 1154 Aspazijas vēstules Rainim un 1345 Raiņa vēstules Aspazijai. Šī sarakste ir nozīmīga Latvijas kultūras vēstures kontekstā, to par unikālu atzinusi arī UNESCO programma “Pasaules atmiņa”, iekļaujot to Latvijas nacionālajā reģistrā.

Tomēr horeogrāfi Olgu Žitluhinu, veidojot izrādi kopā ar dejotājiem, vairāk interesēja tieši personisko attiecību un mīlestības tēma, kas šajās vēstulēs atrodama. Kā divi radoši cilvēki veido savas attiecības tik grūtos apstākļos, kādi bija lemti Rainim un Aspazijai? Kā ir dzīvot ar ģēniju, ar cilvēku, kurš ir lielo ideju pārņemts, kurš dzīvo nemitīgas gara attīstības, veidošanas un pārveidošanas vārdā, kurš grib paveikt nepaveicamo? Vai Aspazija upurē sevi, saprotot, ka bez viņas nekas nesanāks, vai vienkārši mīl?

Izrādē “Viens un Divi” tiek uzjundīti jautājumi par mīlestības eksplozīvo dabu, spēju vienlaikus satuvināt cilvēkus un radīt dziļu vientulību.

Izrāde tapusi 2014. gada rudenī festivāla “Patriarha rudens” ietvaros, ir rādīta daudzviet Latvijā un viesojusies Somijā, kur 2015. gadā reprezentēja mūsu valsti Eiropas prezidentūras gadā, kā arī Ķīnā šī gada janvārī. Izrādes autori ļoti priecājas par iespēju parādīt izrādi Raiņa dzimtajā vietā un cer, ka tā piešķirs izrādei jaunas papildu nozīmes un krāsas.

Ieejas maksa: 2,00 EUR (pieaugušie), 1,00 EUR (skolēni, studenti, pensionāri).

Foto: izrādes publicitātes attēls, fotgrāfe Alise Romeiko

Komentāri

Komentēt

Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.