Pirmizrādi piedzīvos apvienības IevaKrish laikmetīgās dejas skaņdarbs “Labra nams”

03/01/2022

8. un 9. janvārī Latvijas Nacionālajā mākslas muzejā (Jaņa Rozentāla laukumā 1) notiks apvienības IevaKrish laikmetīgās dejas skaņdarba “Labra nams” pirmatskaņojums. Relīze audioformāta klausāma ŠEIT.

“Labra nams” ir telpiska skaņas horeogrāfija, kuru izveidojuši mākslinieki Ieva Gaurilčikaite-Sants un Krišjānis Sants sadarbībā ar komponistu Jēkabu Nīmani. “Labra nams” ir poētisks stāsts par bezgalīgu staigāšanu labirintā, kuru veido paša radītā skaņa un kustība. Skaņdarbu veido ģeometriski kustīgas skaņas ainavas labirints. Tā pamatā ir 38 komponista Jēkaba Nīmaņa radītas skaņas, kura partitūru izveidoja horeogrāfu apvienība IevaKrish, to balstot ornamentālas rakstu zīmes dejā un tās telpisko kustību atkārtojošās skaņās.

Skaņdarba muzikālie izpildītāji ir četri dejotāji, kuri pārnēsā un vada speciāli izveidotus mūzikas instrumentus (samplerus) un skaņas iekārtas. Ap katru klausītāju ir izveidoti astoņi kustību un skaņas koridori, savukārt dejas horeogrāfija liek izpildītājiem katru reizi variēt kustības kompozīciju, padarot par unikālu katru no skaņdarba izpildījumiem. “Labra nama” pamatā ir inovatīva ideja: sistēmas, kurā skaņas kompozīcija konkrētā mirklī rodas no horeogrāfiskā zīmējuma. Darba pamatmediji ir horeogrāfija un tai sekojoša skaņa. Izrāde tiecas radīt labirinta sajūtu, fiziski to iezīmējot telpā starp 48 atstatus izvietotām sēdvietām. Horeogrāfiskais saturs veidots, par pamatu ņemot ornamentālu rakstu zīmi – astoņstūra zvaigzni. Ap katru apmeklētāju ir astoņi iedomāti koridori kustībai ar neierobežotu skaitu variantu horeogrāfisku trajektoriju rakstiem, kas sekotu konkrētai loģikai un leņķu dramaturģijai. Tikpat daudz ir iespēju pieļaut kļūdu “Labrys” horeogrāfisko variāciju precīzajā pierakstā, un tieši kļūda un risinājuma meklēšana kļūst par svarīgu darba elementu un virzošo spēku, kas ir atkarīgs no visu četru izpildītāju kopējām attiecībām.

“Labra nams” ir veidots Valsts kultūrkapitāla fonda mērķprogrammas “KultūrElpa” pieejamības projekta ietvaros ar nodomu radīt klātienes mākslas darba pieredzi ārpus vizuālās uztveres, un tā konteksts ir piemērots jebkuram cilvēkam, neatkarīgi no apmeklētāja redzes kvalitātes.

Latvijas Nacionālā mākslas muzeja izglītības darba vadītāja Elīna Bērziņa komentē: “Šis projekts ir lielisks piemērs netradicionālām kultūras pieredzēm, kas ne tikai piedāvā baudīt mākslu, iedziļinoties savās maņās, bet arī veicina iekļaujošas sabiedrības attīstību.”

Sadarbībā ar LNMM izrādes dienās plkst. 16.00 notiks muzejpedagogu vadītas ekskursijas pastāvīgajā ekspozīcijā cilvēkiem ar redzes traucējumiem.

Komanda

Skaņas izrādes autori: apvienība IevaKrish

Komponists: Jēkabs Nīmanis

Horeogrāfija: Ieva Gaurilčikaite-Sants un Krišjānis Sants

Izrādes dramaturģijas repetitore: Katrīna Rudzīte

Izpildītāji: Emīlija Berga, Ieva Gaurilčikaite-Sants, Krišjānis Sants, Darja Turčenko un Marģers Vanags

Producē: “Tuvumi” un Ģertrūde Upeniece

Skaņdarba pirmizrādes apmeklējums iespējams, iegādājoties ieejas biļeti muzeja pastāvīgajā ekspozīcijā mobilajā vietnē “Mobilly” vai klātienē muzeja kasē līdz plkst. 16.30.

Ieeja muzejā no parka puses, izrādes sākums ir 17.00, ierašanās 16.30.

Reģistrēšanās izrādes apmeklējumam, aizpildot anketu vai zvanot 200 296 45

Attēls: publicitātes foto.

Komentāri

Komentēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Šajā vietnē surogātpasta samazināšanai tiek izmantots Akismet. Uzziniet, kā tiek apstrādāti jūsu komentāru dati.

Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.