Paturēt tradīciju vai mainīties. Nacionālajā Mākslu vidusskolā – jauna laikmetīgās dejas programma

11/03/2019

Laima Slava

No nākamā mācību gada laikmetīgās dejas programmu varēs apgūt Nacionālajā Mākslu vidusskolā (skolā, kas apvieno Rīgas Doma kora skolu, J. Rozentāla mākslas skolu, E. Dārziņa mūzikas skolu un Rīgas Horeogrāfijas skolu). Programma paredzēta skolēniem pēc 9. klases un būs četrgadīga.

Kāds bijis ceļš no vienas stundas nedēļā Rīgas Horeogrāfijas skolā līdz jaunās programmas izveidei, kāpēc tā vajadzīga un ko dos jauniešiem – atbildes uz šiem jautājumiem sniedz horeogrāfe, laikmetīgās dejas aizsācēja Latvijā Olga Žitluhina un dejas pasniedzējs Dmitrijs Gaitjukevičs.

Vispirms dosimies uz Rīgas Horeogrāfijas skolu, kurā rit laikmetīgās dejas nodarbība 2. kursa audzēknēm. Ar jaunietēm strādā Dmitrijs Gaitjukevičs, pedagogs ar 10 gadu darba pieredzi šajā skolā:

Rīgas Horeogrāfijas skolā vairāki skolotāji pirms Dmitrija Gaitjukeviča vadījuši laikmetīgās dejas nodarbības. Viņš šajā skolā to dara jau kādus 10 gadus.

“Balets ir striktu noteikumu pilns. Laikmetīgās dejas pedagoga uzdevums ir atraisīt un parādīt, ka viss ir daudz burvīgāk. Nav visiem jābūt kājai paceltai vienā augstumā vai jābūt vienādam atliecienam – te svarīgi, kā dejotājs jūt. Laikmetīgās dejas nodarbības palīdz labāk izjust emocijas,” pārliecināts Dmitrijs Gaitjukevičs.

Olga Žitluhina atceras, kā 1995. gadā Rīgas Horeogrāfijas skolas toreizējais direktors Haralds Ritenbergs aicinājis viņu pasniegt raksturdejas un pēc gada piedāvājis mācīt audzēkņiem modernās dejas (tai laikā tā sauca laikmetīgo deju). Tā bijušo padomju republiku teritorijā (ieskaitot Austrumeiropu) Olga Žitluhina kļuva par pirmo skolotāju, kurai bija sniegta iespēja moderno deju pasniegt baleta skolā. Viņa par to bijusi ļoti lepna. 2000. gadā, kad skolā viesojies Mihails Barišņikovs, koncerta programmā tika iekļauts arī laikmetīgās dejas priekšnesums “Mirāža”. Tas bijis liels solis.

“Tā kopš 1996. gada nekas nav mainījies,” uzsver Olga Žitluhina. “Joprojām vienu reizi nedēļā ir laikmetīgās dejas nodarbība, taču vienas nodarbības laikā, kas ir stunda un 20 minūtes nedēļā, jāsagatavo eksāmens un, protams, gribas arī uztaisīt nelielu performanci vai izrādi, lai bērni parādītu sevi uz skatuves. Protams, kaimiņos viss attīstās. Lietuvā ir piecgadīgā laikmetīgās dejas programma baletskolā, jau bijuši vairāki izlaidumi. Tallinā igauņiem būs jau otrais laikmetīgās dejas izlaidums. Mēs vēl esam turpat, kur iepriekš,” nosaka Olga Žitluhina.

Viņa ļoti cer, ka no jaunā mācību gada izdosies īstenot laikmetīgās dejas programmu un uzņemt audzēkņus. Protams, ir jautājums – ja izveido Laikmetīgās dejas nodaļu, kur audzēkņi mācīsies? Vai E. Dārziņa mūzikas skolā, kur klases ir pārpildītas? Piedāvāts mācības rīkot J. Rozentāla mākslas skolā, kas esot labs un interesants risinājums – būt kopā ar vizuālās mākslas audzēkņiem, turklāt viņi vēlas sadarboties.

Kāpēc šī programma svarīga? “Parasti Rīgas Horeogrāfijas skolā uzņem divas klases, katrā ap 20 bērnu. Līdz piektajai klasei viņi visi mācās, bet pēc tam notiek stingra atlase. Šie audzēkņi jau daudz ko ir apguvuši un mest viņus laukā no skolas tikai tādēļ, ka neder baletam, nav ekonomiski,” uzskata O. Žitluhina. Jaunajā programmā būs iespēja uzņemt audzēkņus arī no citām mācību iestādēm, jauniešus, kuri mācījušies pie citiem pedagogiem. Mācībām paredzēts ilgt četrus gadus, un iznākumā audzēkņi iegūs profesionālās izglītības diplomu kā laikmetīgās dejas dejotāji.

Uzņemšana jaunajā programmā paredzēta 1. un 2. jūnijā, bet mācību gads sāksies 1. septembrī. Pedagogi, kuri veidos šīs programmas kodolu, būs četri – Olga Žitluhina, Dmitrijs Gaitjukevičs, Anna Novikova un Rūta Pūce. Plānots audzēkņus uzņemt katru gadu.

Olga Žitluhina ir Latvijā iesākusi daudzas ar laikmetīgo deju saistītas iniciatīvas. Viņa izveidoja pirmo laikmetīgās dejas kompāniju Latvijā, arī laikmetīgās dejas programmu Kultūras akadēmijā, tieši viņa iesākusi laikmetīgās dejas asociāciju un festivālu. “Man ļoti paveicies dzīvē, ka es biju pirmā, bet nevis tāpēc, ka es to ļoti gribēju, bet tādēļ, ka neviens to nedarīja,” – tā Olga Žitluhina.

Foto: aina no Dmitrija Gaitjukeviča horeogrāfijas “Dziediet” pēc Imanta Ziedoņa epifānijas

Komentāri

Komentēt

Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.