1. Home
  2. /
  3. Skatuviskā tautas deja, Ziņas
  4. /
  5. Noslēdzies XXI Jaunrades deju konkurss

Noslēdzies XXI Jaunrades deju konkurss

2019. gada 26. janvārī plkst. 15.00 Valmieras Kultūras centrā notika XXI Jaunrades deju konkursa fināls. Finālā skatītāju un žūrijas vērtējumam tika nodotas 38 dejas. Konkursā triumfēja jaunā horeogrāfe Dagmāra Bārbale un pieredzes bagātais horeogrāfs Jānis Ērglis.

Žūrijas pārstāve, Latvijas Kultūras akadēmijas profesore Gunta Bāliņa komentē: “Varētu likties, ka pēc 2018. gada Dziesmu un Deju svētkiem horeogrāfi gribētu mazliet atpūsties vai atslābt. Taču pieteikto un oriģinālo deju daudzums liecina par pretējo. Pirmajā atlasē tika izraudzītas 69 latviešu skatuviskās tautas dejas horeogrāfijas, bet finālā izvirzīja 38 – interesantākās un oriģinālākas horeogrāfijas. Priecē tas, ka blakus jau pieredzējušajiem horeogrāfiem parādās jauni deju autori. Īpaši gribētu izcelt Dagmāru Bārbalu, kurai ir izveidojies savs horeogrāfiskais risinājums, kuru būs grūti sajaukt ar citu autoru dejām.”

Starp tām dejām, kuras netika prēmētas, G. Bāliņa izcēla Jāņa Purviņa deju “Balāde”, kas likās interesanta un dinamiska, kā arī Diānas Gavares savdabīgo “Činku čanku”, kurā parādījās jauni horeogrāfiski eksperimenti.
“Horeogrāfi strādājuši daudz, un ir parādījušies jauni autori ar patiesi interesantām dejām. Jauno horeogrāfu dejās veidojas neliela atkāpe no etnogrāfijas, horeogrāfijās parādās mūsdienu un laikmetīgās dejas elementi.”

Arī žūrijas pārstāve Ieva Karele, tautas deju ansambļa “Diždancis” mākslinieciskā vadītāja, atzīst: “Manuprāt, šajā reizē bija ļoti daudz veiksmīgu horeogrāfiju. Konkursa finālā un starp apbalvotajām dejām katrai vecuma grupai bija jaunas dejas, ar ko papildināt savu repertuāru. Arī tās dejas, kuras netika finālā, bija veiksmīgas un atzīstamas – kolektīvu vadītājiem ir iespēja tās izvēlēties saviem repertuāriem, vienojoties ar autoru personiski.

Mani ļoti priecē tas, ka netiek aizmirstas etnogrāfisko deju apdares, ka tās joprojām veido tādi autori kā Gunta Skuja, Guna Trukšāne, Ilmārs Dreļs, Artis Puriņš un citi, un tās ir interesantas un saistošas. Mēs nedrīkstam pazaudēt šos pamatus, no kā ir veidojusies skatuviskā tautas deja.
Ja runā par oriģinālhoreogrāfijām, ir lieliski, ka blakus zināmajiem horeogrāfiem droši un pārliecinoši sevi piesaka jaunie horeogrāfi kā Dagmāre Bārbale, Rūta Lauce, Baiba Miķelsone, Dāvis Ērglis un citi. “

REZULTĀTI

I grupa (latviešu tautas deju un rotaļdeju apdares)
 NepiešķirtI vieta
Sēļu valsisGuntas Skujas horeogrāfija, tautas mūzika Amandas Jātnieces apdarēII vieta
DancoGunas Trukšānes horeogrāfija, tautas mūzika folkloras kopas “Dandari” apdarēIII vieta
Valsis ar brīvo kājuGuntas Skujas horeogrāfija, tautas mūzika Amandas Jātnieces apdarēIII vieta
II grupa (latviešu skatuves dejas, kuras veidotas, izmantojot folkloras horeogrāfisko materiālu un muzikālo materiālu, vai tā elementus)
Trīs liepiņas upītēDagmāras Bārbales horeogrāfija,  Kārļa Auzāna mūzikaI vieta
Jančuks, dančuksJāņa Ērgļa horeogrāfija, Gunāra Igauņa mūzikaI vieta
Skaista mana tēvu zemeDagmāras Bārbales horeogrāfija, tautas mūzika Edgara Kārkla apdarēI vieta
DvēselīteRūtas Lauces horeogrāfija, Irīnas Rebhūnas mūzikaII vieta
Bēru riekstus kabatāJāņa Purviņa horeogrāfija, tautas mūzika folkloras kopas “Rūžupis veiri” apdarēII vieta
Šodien saules meitu veduDagmāras Bārbales horeogrāfija, Kārļa AuzānamūzikaII vieta
Mēness savas zvaigznes skaitaDagmāras Bārbales horeogrāfija, Edgara Kārkla mūzikaII vieta
Ai, Saulīte, Mēnestiņi!Dāvja Ērgļa horeogrāfija, Edgara Kārkla mūzikaIII vieta
BalādeJāņa Purviņa horeogrāfija, Uģa Prauliņa mūzikaIII vieta

XXI Jaunrades konkursa finālu vērtēja: horeogrāfe, profesore, Vispārējo latviešu dziesmu un deju svētku Goda virsvadītāja Rita Spalva, Latvijas Kultūras akadēmijas profesore Gunta Bāliņa, Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas asociētā profesore, horeogrāfijas katedras vadītāja un pedagoģe Zita Errsa, Jelgavas deju apriņķa deju kolektīvu virsvadītāja, Jelgavas pilsētas pašvaldības iestādes „Kultūra” Tautas deju ansambļa „Diždancis” mākslinieciskā vadītāja Ieva Karele, teātra horeogrāfs Alberts Kivlenieks, horeogrāfe, Deju svētku virsvadītāja, Tukuma deju apriņķa deju kolektīvu virsvadītāja, Valsts izglītības satura centra Neformālās izglītības departamenta Interešu izglītības un audzināšanas darba nodaļas vecākā referente Zanda Mūrniece un Dobeles deju apriņķa deju kolektīvu virsvadītāja, VEF Kultūras pils Tautas deju ansambļa „Gatve” mākslinieciskā vadītāja Gunta Raipala.

Jaundarbus izdejoja kolektīvi: „Baltābele”, „Bandava”, „Dancis”, „Dziga”, „Ieviņa”, „Kalve”, „Katvari”, „Lēdmane”, „Līgo”, „Luste”, „Ogrēnietis”, „Raksti”, „Ritenītis”, „Rotaļa”, „Rotaļa XO”, „Sadancis, Skabardzēni”, „Sen Līgo”, „Sunta”, „Teiksma”, „Vektors”, „Zalktis”, „Ziemeļblāzma”.

XXI Jaunrades deju konkursa finālu rīkoja Latvijas Nacionālais kultūras centrs sadarbībā ar Valmieras pilsētas pašvaldību.

Foto: Jānis Tiļčiks

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.