“Naktene”

20/11/2019

Alise Putniņa ir viena no ceturtās paaudzes dejas māksliniecēm (2015 .g. absolvējusi Latvijas Kultūras akadēmijas Laikmetīgās dejas bakalaura programmu), kura sevi jau ir spējusi pierādīt Latvijas laikmetīgās dejas laukā gan kā profesionāla dejotāja (“Rauts’’, hor. A. Bankava, nominēta “Spēlmaņu nakts” balvai kategorijā “Sasniegums laikmetīgajā dejā 2015/2016″), gan arī kā horeogrāfe. Laikmetīgās dejas monoizrāde “Naktene” ir horeogrāfes un dejotājas Alises Putniņas otrā izrāde (viņas pirmā laikmetīgās dejas izrāde “Eksperiments ar apskāvienu’’ tika nominēta “Spēlmaņu nakts” balvai kategorijā “Sasniegums laikmetīgajā dejā 2016/2017″).

Attālinot mūsu uztveri no sociuma veidotajiem priekšstatiem par sevi un par sievieti, ir radīta solo dejas izrāde “Naktene”, kas ne mirkli neapstājoties, aicina skatītāju atklāt ķermeņa dziļākajās šūnās snaudošo un vien ar muguras smadzenēm nojaušamo sievietes būtību. 
 
Dejas izrāde ir intuitīvs stāsts par sievietes esību un mainību cauri laikiem. Savienojot fizisko un sajūtu pasauli, tiek meklēti jauni ceļi, kas ved prom no gadsimtiem ilgi uzkrātām sociālpolitiskām un sociālkulturālām normām attiecībā uz sievietes tēlu sabiedrībā. Caur nebeidzamu kustību plūsmu, skatītājs tiek ievests citādā izrādes pieredzēšanas stāvoklī, priekšplānā izvirzot nevis prāta analītisko pusi, bet gan iekšējo sajūtu un zemapziņas pasauli. 

Kustības māksla, tās abstraktā valoda, ir viens no veidiem, kā aktivizēt cilvēkam sevis apziņu un domāšanas procesus vairākos līmeņos. Iedvesmojoties no izrādes ķermeņa un kustību pētījumiem, horeogrāfe ir radījusi un turpina izstrādāt savu kustību metodi. Tās pamatā ir elpas un nebeidzamas kustības sadarbība, kas ļauj paplašināt ķermeņa kustību robežas un trenē prāta un ķermeņa izturību. 
Jūlijā un augustā notika divi izrādes ieskaņas pasākumi, kas bija Alises Putniņas vadītas meistarklases visiem dejas interesentiem neatkarīgi no pieredzes, iepazīstinot ar izrādes kustību metodi, kā arī idejām no izrādes “Naktene”. 


Horeogrāfija un izpildījums: Alise Putniņa
Dramaturģe un horeogrāfes asistente: Linda Krūmiņa
Dizainere: Kristīne Daukšte
Gaismu mākslinieks: Niks Cipruss
Producenti: Diāna Trope, Ina Ločmele, biedrība “Horeogrāfu asociācija” 

Pirmizrāde:
28. augustā plkst. 19:00 LKA Eduarda Smiļģa Teātra muzejs (E. Smiļģa ielā 37/39)
29. augustā plkst. 20.30 LKA Eduarda Smiļģa Teātra muzejs (E. Smiļģa ielā 37/39).