“pusOtrs”

22/08/2019

Lienes Gravas dejas izrāde “pusOtrs” Valmieras vasaras teātra festivāla ietvaros ir īpaša ar to, ka par tās scenogrāfiju un dramaturģijas asi izvēlēts šķietami vienkāršs nams divos stāvos ar četrām logu acīm, kas pāros guļ viena virs otras. Šis nams, iespējams, ir simbolisks pamats galveno izrādes varoņu dzīves vērtībām, atmiņām, tas pievelk un aicina atkal un atkal atgriezties un tikpat sparīgi pamest tādējādi risinot mūžīgo jautājumu – cik tālu varam aizbēgt paši no sevis? 

Valmieras vasaras teātra festivāla uzstādījums ir veidot izrādes pilsētvidei, piešķirt pilsētai dzīvu elpu, kas Lienes Gravas vīzijā tiek īstenots Upīša ielas namā – par atbalstu, patvērumu un pamatu izmantojot gan mājas sienas, gan logus, gan citus eksterjera elementus, kas saplūst ar paša cilvēka iekšējo un ārējo pasauli. Skatītājs ir aicināts izdzīvot divu dvīņu stāstu, brīžam savā uzmanībā lecot no mizanscēnām un detaļām uz akrobātiskiem trikiem; smejoties, varbūt melanholiski nopūšoties un sekojot telpā pazūdošu kustību veiklībai.
Radošās komandas uzstādījums ir pārvērst pilsētvidi par dzīvu subjektu, cilvēka pārdzīvojumu papildinošu un atklājošu instrumentu. Pati izrāde kļūst dzīva, jo, ikreiz nomainot namu un pilsētu, varbūt mainīsies arī sajūtu bilde, bet pirmreizīguma garšu gan izpildītāju elpā, gan komandas patīkamajā satraukumā varēs nojaust tikai Valmierā.

Stāsts par diviem dvīņiem, kuri līdz šim visu darījuši kopā. Nēsājuši vienādas drēbes, piedzīvojuši vienādas izklaides un izjutuši vienādas alkas pēc vienas un tās pašas meitenes. Līdz dienai, kad vienam no viņiem rodas jautājums – kas es esmu? Viņš vairs negrib būt viens no diviem, viņš grib būt viens un unikāls. Bet otrs ar to nav mierā. Kāpēc atteikties no sajūtas, ka pasaulē vienmēr būs kāds – tieši tāds pats kā viņš? Mēģinājums atbrīvoties vienam no otra, atrast savu individuālo identitāti noved līdz absurdam komismam.

Izrāde caur dejas valodu tiek atmodinātas bērnības mīļākās spēles – tās, kuras zināja katrs draugs un draudzene pagalmā. Horeogrāfes mērķis ir iedvesmot bērnus uz jauniešus pavadīt vairāk laika ārā, skrienot, spēlējoties un dodoties piedzīvojumos ar domubiedriem – atdzīvināt teicienu “kad es izaugšu liels, es gribu…” … gribu mācēt tā, kā dejotāji, kurus redzēju izrādē “pusOtrs”. 

Izrāde tiek veidota Valmieras vasaras teātra festivāla ietvaros. Valmieras vasaras teātra festivāla programmas pamatā ir īpaši festivālam radīti darbi, ko veido nacionālā un starptautiskā mērogā zināmi profesionāļi. Neierastās vietās un oriģinālās formās Valmieras pilsētvidē tiek izrādīti iestudējumi, kas izklaidē, bagātina, provocē, un noteikti neatstāj vienaldzīgus festivāla apmeklētājus, akcentējot, ka izrāžu mērķauditorija ir bērni, jaunieši un ģimenes.

Horeogrāfe: Liene Grava 
Dramaturģija: Artūrs Dīcis
Scenogrāfija: Laura Dišlere 
Muzikālās partitūras autors: Kaspars Kurdeko 
Izpildītāji: Ģirts Bisenieks, Ivars Broničs, Aldis Liepiņš, Egija Abaroviča
Producents: Kristīne Kutuzova, “2K Publishing”

Pirmizrāde 2019. gada 2. augustā plkst. 18.00 Valmieras vasaras teātra festivāla ietvaros (A. Upīša ielā 2, Valmierā)

Izrādes
2019. gada 3. augusts plkst. 16.00 un plkst. 20.00 Valmieras vasaras teātra festivālā

2019. gada 4. augusts plkst. 11.00 un plkst. 15.00 Valmieras vasaras teātra festivālā