Latvijas skolu jaunatnes dziesmu un deju svētku #dziedundejo2021 maratons

26/10/2021

30. oktobrī Latvijas Televīzijā būs skatāmi vairāki Latvijas skolu jaunatnes dziesmu un deju svētku #dziedundejo2021 notikumi – no plkst. 11.55 ceļš “Saulesvija”, plkst. 16.25 mūsdienu dejas koncertstāsts “Augstāk par zemi” un plkst. 21.05. noslēgsies spēle “Lai top svētki!”. 

Visi #dziedundejo2021 koncerti un videostāsti ir ierakstīti skolēnu brīvlaikā – vasarā, kā arī septembrī, kad epidemioloģiskie noteikumi ļāva pulcēties uz mēģinājumiem un repertuāra filmēšanu. Visu videokoncertu un stāstu pamatā ir XII Latvijas skolu jaunatnes dziesmu un deju svētkiem veidotās mākslinieciskās koncepcijas un repertuārs, kas tika pielāgots citam svētku formātam.

Ceļš “Saulesvija”: Kurzeme, Zemgale, Sēlija, Latgale

Parasti svētku gājienā cauri Rīgas centram dodas visu Latvijas pašvaldību delegācijas ar saviem kolektīviem, pašvaldības vadību, karogiem un vimpeļiem, ceļa malā viņus uzmundrina un sveic skatītāji, kā arī īpaši sveicinātāji, gājienu ievada svētku rīkotāju un valsts vadītāju rindas, kas vēlāk kādā vietā sagaida un sveicina visus dalībniekus. Taču šovasar viss bija otrādi – delegācijas bija savās mājās, bet svētku organizatori un sveicinātāji devās uz novadiem ar svētku auto un ripināmiem objektiem – saulesripām. 7000 dalībnieku 42 pašvaldībās, satikšanās prieks vasaras karstumā, saulē un lietū – viss notika tieši tā, kā īstam dziesmusvētku gājienam pienākas!

Ceļš “Saulesvija” ir veidots kā klātienes mirkļu video fiksējums, kurā īpašais svētku vēstnesis kopā ar atraktīvu ceļotāju-sveicinātāju ikvienā pašvaldībā nodeva svētku organizatoru pateicības un dāvanas ikvienam, kurš gatavojās XII Latvijas skolu jaunatnes dziesmu un deju svētkiem, apguva svētku repertuāru, veidoja aizraujošus video sveicienus un video priekšnesumus.

Ceļā mēroti 3729 kilometri un nofilmētas 105 stundas dokumentāla materiāla. Reportāžas, kas tika izvietotas sociālajos medijos un Latvijas sabiedrisko mediju platformā lsm.lv, noskatījās vairāk nekā 300 000 reižu.

Mūsdienu deju koncertstāsts “Augstāk par zemi”

Ir 21. gadsimts – daudzi bērni un jaunieši grib būt moderni un vēlas būt uz skatuves, tomēr arī viņi reizi sāk ar “Kas dārzā”, “Vārīja pelei putru” un dejoja plaukstiņpolku. Mūsdienu deju koncertstāstā rotaļas apvienotas ar deju. Ar mūsdienu deju un latviešu tautas rotaļu palīdzību izdzīvotas septiņas vērtības, kuras daudzu paaudžu garumā tiek audzinātas bērniem, lai tie būtu savā garā stipri un latviski. Katra no vērtībām –  augt atbildībā, augt radošumā, augt gudrībā un skaistumā, augt līdzjūtībā, draudzībā, kā arī augt mīlestībā – būs citādāka. Gan kā rotaļīga dziesma ar deju, gan kā vārdu un skaņu savirknējums, gan pamācoša, gan arī dziļi nopietna. Koncertstāstu izdejoja 95 mūsdienu deju kolektīvi ar 1500 dalībniekiem, pārstāvot dažādus deju stilus, filmēšana notika 19 pašvaldībās.

Vakarā plkst. 21.05 izskanēs noslēdzošā Latvijas Televīzijas veidotā jauniešu dziesmu un deju spēle “Lai top svētki!”. Kopā ar Latvijas skolu jaunatnes dziesmu un deju virsvadītājiem, virsdiriģentiem un īpašajiem viesiem noskaidrosim – kurš tad ir Latvijas zinošākais novads! Zemgales komandā sacentīsies Arvīds Platpers, Reinis Rešetins, Iveta Pētersone-Lazdāne un Māra Upmane-Holšteine; Latgales komandas godu aizstāvēs Ilmārs Dreļs, Edgars Vītols, Jevgeņijs Ustinskovs un Ieva Florence-Vīksne; Vidzemes komandā žilbinās Aira Birziņa, Gints Ceplenieks, Olga Freiberga un Mārtiņš Egliens. Arī šajā raidījumā, kā ierasts, par skaistu un muzikālu kopā būšanu rūpēsies vadītāji Māra Sleja un Dainis Grūbe, kā arī Katrīnas Dimantas orķestris.

 Visi videomateriāli, kas tapuši #dziedundejo2021 ietvaros

“Svētki esam mēs”. Latvijas skolu jaunatnes dziesmu un deju norišu atklāšana, skatāma ŠEIT.

LMT piedāvā: “Saulesvija”, citāds dziesmusvētku gājiens, skatāms ŠEIT.

Folkloras koncerts “Rotā saule, rotā bite”, skatāms ŠEIT.

LMT piedāvā: “Citādi Dziesmu svētki. Latgale”, skatāms ŠEIT.

Spēle “Lai top svētki!” (pirmā epizode), skatāma ŠEIT.

LMT piedāvā: “Citādi Dziesmu svētki. Zemgale”, skatāms ŠEIT.

Spēle “Lai top svētki!” (otrā epizode), skatāma ŠEIT.

LMT piedāvā: “Citādi Dziesmu svētki. Vidzeme”, skatāms ŠEIT.

Spēle “Lai top svētki!” (trešā epizode), skatāma ŠEIT.

LMT piedāvā: “Citādi Dziesmu svētki. Kurzeme”, skatāms ŠEIT.

Spēle “Lai top svētki!” (ceturtā epizode), ŠEIT.

Dziesmu un deju lieldraugs Swedbank piedāvā: “Dziesmā un dejā līdz ausīm” epizode ar koklētāju Jēkabu no Valmieras, skatāma ŠEIT.

Tautas mūzikas koncertstāsts “Līdz pašām debesīm”, ŠEIT.

“Svētki esam mēs. Vidzeme” (pirmā daļa), ŠEIT.

“Svētki esam mēs. Vidzeme” (otrā daļa), ŠEIT.

Dziesmu un deju svētku lieldraugs Swedbank piedāvā: “Dziesmā un dejā līdz ausīm” epizode par diriģenti Elīzu no Rīgas, skatāma ŠEIT.

Tērpu kolekciju filma “Radi, rotājies Latvijai”, skatāma ŠEIT.

Pūtēju orķestru videostāsts “Skanēt”, skatāms ŠEIT.

Kokļu mūzikas koncertfilma “Es varēju lielīties”, skatāma ŠEIT.

Spēle “Lai top svētki!” (piektā epizode), skatāma ŠEIT.

Dziesmu un deju svētku lieldraugs Swedbank piedāvā: “Dziesmā un dejā līdz ausīm” epizode par folkloras kopu “Ķocis” no Liepājas, skatāma ŠEIT.

Dziesmu un deju svētku lieldraugs Swedbank piedāvā: “Dziesmā un dejā līdz ausīm” epizode par deju kopu “Dancari” no Preiļiem, skatāma ŠEIT.

Latvijas skolu jaunatnes dziesmu un deju svētki ir lielākie Latvijas bērnu un jauniešu kultūras un mākslas svētki, kas apliecina, ka senās latviešu dziedāšanas, dejošanas un muzicēšanas tradīcijas tiek turpinātas un turētas godā. Ar dziesmu un deju svētkiem saistītā bērnu un jauniešu mākslinieciskā jaunrade noris kultūrizglītības pulciņos un kolektīvos – koros, deju kolektīvos, pūtēju orķestros, mazajos mūzikas kolektīvos, tautas mūzikas ansambļos, vizuālās un lietišķās mākslas, kā arī teātra mākslas kolektīvos un bērnu un jauniešu folkloras kopās. XII Latvijas skolu jaunatnes dziesmu un deju svētku rīkotājs – Valsts izglītības un satura centrs. Svētku lieldraugs – Swedbank.

Foto: Kaspars Teilāns, Valsts izglītības un satura centrs.

Komentāri

Komentēt

Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.