Laikmetīgās dejas izrāde “Connext”

07/08/2017

Svētdien, 2017. gada 6. augustā plkst. 14.00 Liepājas mākslas foruma ietvaros pirmizrādi piedzīvoja laikmetīgās dejas uzvedums “Connext” – sadarbības projekts, kurā apvienojušās divas performanču mākslinieces no Latvijas un Igaunijas – Rūta Ronja Pakalne un Laura Kvelsteina.

Dejas sākumpunktā atspoguļojas enerģijas apmaiņas motīvs. Dejotājas saka: “Mums ir svarīgi atrasties tuvu skatītājiem, būt starp viņiem, sajust, augt, mainīties un vienlaikus radīt enerģiju kopā ar auditoriju. Dalīšanās, iesaistīšanās un sakaru veidošana ir galvenie priekšnesuma atslēgas vārdi.”

Spēcīgākais izteiksmes līdzeklis te būs kustība, bet dejotājas izmanto arī balsi, tekstu, taustāmus priekšmetus, telpiskus ķermeņus, telpu ap sevi. “Mēs izpētām piekļuvi ķermeņu robežām, sasniedzam skatītājus ar rīcību un klātbūtni uz skatuves tieši un netieši. Kamēr sabiedrība, kurā dzīvojam, nav vienota, mūsu mērķis, misija un interese ir veicināt vienotības sajūtu, stiprinot to skatītājos, izmantojot iekļaujošo-kinētisko performances aktu, ko varētu dēvēt arī par rituālu,” par dejas izrādi “Connext” stāsta Rūta Ronja Pakalne un Laura Kvelsteina.

Kaut abām māksliniecēm ir spēcīgs kustību fons, priekšnesumā piedalās arī citi mediji, ne tikai ķermenis – balss, teksts, taustāmi priekšmeti, citi telpiski ķermeņi, viens no tiem ir auditorija, telpa,… Mēs izpētām piekļuvi ķermeņu robežām, kā arī sasniedzam skatītājus ar rīcību un klātbūtni uz skatuves tieši un netieši. Kamēr mūsu sabiedrība nav vienota, mūsu mērķis / interese / pētījumi / misija ir veicināt vienotības sajūtu, stiprinot to skatītājos, izmantojot iekļaujošo-kinētisko performances aktu, rituālu, ja tā var teikt. Pārvēršot mūsu pašu enerģijas un izmantojot skaņu dizainu, visa telpa ap mums pārveidojas. Neapstāties, līdz… Turpināt, turpināt, turpināt, turpināt, turpināt, turpināt un turpināt, līdz sasniedzam jaunas kārtas, iespējas un jušanas veidus. Radīt/uzbūvēt kaut ko no nekā gan telpā, gan mūsu enerģijas laukos, iesaistīt auditoriju un pamatīgi viņus sapurināt.

Dalībnieki/veidotāji: RŪTA RONJA PAKALNE & LAURA KVELSTEINA (LAURA KVELSTEIN)
Dramaturgs: KARLS SAKSS (KARL SAKS)
Skaņa/Mūzika: JOHANESS AHUNS (JOHANNES AHUN), ISRAELS BANJUELOSS (ISRAEL BAÑUELOS)
Noformējums/scenogrāfs: KAIJA TUNGALA (KAIA TUNGAL)

Norises vieta: Eksperimentālā skatuve
Organizē: Lielais dzintars

Izrādes veidotāji saka paldies biedrībai “Cita Abra”, Cīravas Kultūras namam, Ģertrūdes ielas teātrim, Valsts kultūrkapitāla fondam, Norden – Ziemeļvalstu un Baltijas valstu mobilitātes programma „Kultūrai”, KULKA (Igaunijas kultūrkapitāla fonds)