Ko Murobuši (Japāna) LAIKS DEJOT 2014 ietvaros

29/05/2014

Ko Murobuši (Japāna)

Buto meistardarbnīca

Vārdu pazaudēšana, sevis pazaudēšana ir sadursme, sastapšanās ar noslēpumaino, ar nezināmo – deja ir juteklība, veidota un attīstīta šajā pārejošajā brīdī. Visas formas sabruks un savā sabrukumā atklāsies. Arī turpmāk mūsu deja ir riskants izzušanas un parādīšanās/ ierašanās process. Tā ir nemitīga ķermeņa mešana/ sviešana.

Tā ir brīvība un radošums, dejojot brīvās formās, brūkošās formās.

Mēs varam gūt daudz, daudz dziļākas zināšanas, jā, par ko gan?

Par attālumu.

Par erotismu.

Kāpēc mēs jūtamies „tāli”, jo tuvāki mēs esam?

Kāpēc tik ļoti mūs valdzina slimie, un kādēļ mēs pat vēlamies inficēties/ aplipt?

 

Meistadarbnīcas tēmas:

 

Kas ir Šķautne (kritiskā robeža)? = Tehnisks Ķermenis

Kas ir krīze? = Ķermenis kā incidents/ negadījums

Kas ir improvizācija? = Ķermenis ir ārpusē

 

 

Ko Murobuši ir viens nopasaulēvislabāk zināmajiem un atzītajiem buto māksliniekiem, mācījies pie Tatsumi Hidžikatas (1968) un vēlāk piedalījies buto kompānijas Dairakudakan dibināšanā. 1994. gadā izveidojis buto žurnālu Hageshii Kisetsu, kā arī nodibinājis sieviešu buto kompāniju Ariadone un buto grupu Sebi, kurā darbojas tikai vīrieši. Sadarbojoties ar šīm abām grupām, Murobuši atved buto uz Eiropu, dodot ieguldījumu buto atzīšanai Eiropā. Tā izrāde „Pēdējā paradīze – vārti viņpus” („Le Dernier Eden – Porte de l’au – delá”) guva panākumus Parīzē (1978).

Gan viņa solo, gan grupu izrādes aicinātas piedalīties neskaitāmos dejas festivālos. 2003. gadā Ko nodibina savu apvienību Ko & Edge Co, kura pieteica sevi ar nosaukumu Eksperimentāls ķermenis, kurš fiziskā veidā meklē „šķautni” (kritiskus stāvokļus). Ar saviem jaunākajiem darbiem – solo „Krypt” un „Ritournelle”, duetu ar pasaulslaveno zirgu jātnieku un režisoru Bartabu „Kentaurs un dzīvnieks” („Le Centaure et l’animal”) – Murobuši devies viesizrāžu pasaules tūrēs. Gan viņa horeogrāfijas, gan solo izrādes turpina apliecināt Ko Murobuši kā vienu no visaugstāk vērtētajiem buto pārstāvjiem, un katru brīdi Ko seko izaicinājumam sasniegt jaunas buto iespējas.

foto: Osamu Awane