Jaunas dejas pieredze jaunā vietā. Dienasgrāmata. 1. daļa

03/10/2013

DANCE.LV žurnāla projekts-nometne “Jauna deja jaunā vietā” ir sācies. Uz Rēzekni un no tās 30 kilometru attālumā pie Rāznas ezera esošo viesu namu, kurā notiek ne tikai dzīvošana un priecāšanās par skaistajiem dabas skatiem, bet arī teorētiskās un praktiskās dejas nodarbības, devusies gandrīz 20 cilvēku delegācija – žurnālisti, organizatori, studenti un pedagogi.

Pirmās dienas teorētiskajās lekcijās – mākslas filozofa Maksa Rīnanena (Somija) lekcijas “Somaestētika (jeb ķermeņa estētika): filozofijas pilns ķermenis” un Ingrīdas Gerbutavičuites (Lietuva) ievada laikmetīgajā dejā un tās izpratnē – kā viens no būtiskākajiem pieturas punktiem ceļā uz rakstīšanu par deju, domāšanu par deju, vienkārši dejas skatīšanos un pašu dejošanu izkristalizējas pieredzes jēdziens. Būtiskas ir visas maņas, ne tikai saltas zināšanas. Par to arī varējām praktiski pārliecināties pēcpusdienas praktiskajās nodarbībās, kad Annemarija Autere (Norvēģija/ Francija), vispirms iepazīstinājusi ar “Žizeles” evolūciju no pirmsākumiem līdz Matsa Eka interpretācijai, rosināja pašus semināra dalībniekus izpildīt vieglas kustības, kas, jāatzīst, vairumam sagādāja nebūt ne vieglu piepūli. Savukārt Ingrīdas Gerbutavičuites nodarbība – modernās dejas tehnika iesācējiem – bija teju kā ceļš caur ērkšķiem uz zvaigznēm. Pēc atklāsmes par personīgā ķermeņa apzināšanās problēmām un tādiem mērķiem kā apņemšanās tuvāko gadu laikā tomēr iemācīties atšķirt labo un kreiso roku, nodarbības finālā tomēr visiem izdevās radīt kopīgu horeogrāfiju (kas jau ieguvusi nosaukumu “Rāznas deja”) un vakariņas ēst jau ar labi padarīta darba sajūtu.

Jauna deja jaunā vietā

Kamēr rīdzinieki un citu Latvijas reģionu pārstāvji čakli rosījās pie Rāznas, Latgales vēstniecībā “Gors” notika nodarbības otrai projekta grupai – vietējā reģiona dejas pedagogiem.

Jauna deja jaunā vietā

Otrā semināra diena iesākusies ar jogu jeb pieciem tibetiešiem Olgas Žitluhinas vadībā. Virpuļošana, “lidošana” pretī dabai, atspiedieni un kāju mērcēšana Rāznas ezerā palīdzēja iekustināt no vakardienas nodarbībām sāpošos muskuļus un atmodināt prātus, lai pārietu uz lekciju un diskusiju par kultūru centros un reģionos, kā arī sarunu par dejas un laikmetīgās kultūras atspoguļojumu medijos.

Secinājumus, cik veiksmīga ir formula “Jauna deja jaunā vietā”, varēs izdarīt nedēļas beigās, kad projekts noslēgsies, bet jau tagad var teikt, ka kombinācija – dabiska vide tālu no lielajiem kultūras centriem, lielpilsētas rosības un rutīnas + diskusijas internacionālā kolektīvā par laikmetīgo kultūru un tās uztveri + skrupuloza ķermeņa izkustināšana – izsit prātu un ķermeni no ierastās eksistences gultnes. Citējot Maksu Rīnanenu, ja mēs būtu Manhetenā vai Parīzē, domu apmaiņa nebūtu tāda. Par to, lai nebūtu pārāk perfekti un nekas nenovērstu visu uzmanību no laikmetīgās dejas (domās, runās un kustībās), gan rūpējas vesela agonējošu lapseņu dejas kompānija, kas mūsu saulaino nodarbību telpu izvēlējušās, lai dejotu savu rudens “gulbja deju”.

[oqeygallery id=24]

Dažas no versijām, kas pirmajā dienā izskanēja par (retorisko) jautājumu “Kas ir (laikmetīgā) deja?”

Kustība telpā.

Socializēšanās.

Emocijas.

Komunikācija bez vārdiem.

Dzeja bez vārdiem.

Ķermeņa matemātika.

Ķermeņa valoda.

Viss, kas nav balets un modernā deja (kā konkrēta tehnika).

 

Projektu rīko: DANCE.LV žurnāls, Latgales vēstniecība “GORS”, Latvijas Profesionālās mūsdienu dejas horeogrāfu asociācija, Latvijas Kultūras akadēmija.

Atbalsta: Valsts kultūrkapitāla fonds,  ke∂ja , Eiropas Savienības Kultūras programma, “Kulturkontakt Nord”.

 

 

 

Komentāri

Komentēt

Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.