“Intervija ar Frānsisu Bēkonu”

20/11/2019

Mākslinieka Frānsisa Bēkona gleznu tēlu un interviju fragmentu vizuāls tulkojums divās mijiedarbībā esošās ķermeņa valodās – laikmetīgās dejas un meditatīvās buto dejas valodā. Pasaules mērogā unikāls mēģinājums scenogrāfiju apvienot ar dzīvo skulptūru. Apgleznotu cilvēka miesu izmantojot kā scenogrāfijas elementu, statisko mākslinieka gleznu tēlu attīstīšana kustībā, viņa idejas skaidrojot ar paša Bēkona sacīto īpaši šim gadījumam rakstītas mūzikas pavadījumā.
Projekta ilgtermiņa mērķis ir radīt jauna tipa laikmetīgās kustību mākslas virzienu, kurā vienlaikus apvienojas kā apzināta laikmetīgā deja, tā meditatīvā bezapziņas stāvoklī radīta kustība, kā arī tēlotāja māksla un mūzika.

Laikmetīgās dejas izrādes pamatā ir ideja par radīšanu, iznīcību un piedzimšanu no jauna. Izrādes stāsts balstīts angļu gleznotāja Frānsisa Bēkona sniegtajās intervijās un mūsu interpretācijā par šī mākslinieka radošo procesu, daiļrades un personības rašanās un attīstības ceļu. 
F. Bēkons uzskatīja, ka labākie darbi top, autoram atrodoties neziņas stāvoklī un darbojoties instinktu pavadā. Tas sasaucas ar laikmetīgās dejas buto principu, ka, uzsākot deju, ir jāatsakās no sevis paša un jānonāk stadijā, kad esi kā tukša čaula. Katrs dejotājs būs daļa no gleznas un katra glezna – daļa no dejas. Apgleznotie dejotāju ķermeņi kā puzles fragmenti veidos scenogrāfiju, ķermeņu veidotās gleznu kompozīcijas darbosies kā fons jaunu elementu rašanās procesam, taču reizēm katrs apgleznotais dejotājs būs ieraugāms arī kā autonoms elements tukšās, F. Bēkona deformētās telpas ietvaros. Dažādo mūsdienu dejas stilu saskarsmē kontrastēs un saplūdīs kopā to filozofija: eiropeiskā laikmetīgā deja darbojas vertikāli, gluži kā kristīgā dieva koncepcija, bet buto – horizontāli, atbilstoši japāņu uzskatu koncepcijai, kura arī ir šīs dejas pamatā.
 
Horeogrāfes:
Liene Grava – laikmetīgā deja
Simona Orinska – buto 

Mākslinieciskā komanda:
Režisore – Madara Dišlere
Idejas autore un scenogrāfe – Laura Dišlere
Gaismu mākslinieks – Juris Zemītis
Video mākslinieks – Viktors Keino
Ķermeņu apgleznojumi – Stīna Skulme-Balode 
Mārcis Auziņš – oriģinālmūzika radīta šai izrādei 

Izpildītāji:
Laikmetīgās dejas dejotāji: Elīna Lutce, Ivars Broničs, Ģirts Bisenieks, Artūrs Nigals, Eva Krūmiņa
Buto dejotāji: Laura Feldberga, Ieva Putniņa, Elīna Assāne-Barkonova, Ance Vesingi

Producentes:
Laura Dišlere un Madara Dišlere
Filmu studija “Janvāris 80” sadarbībā ar “Filmdecor” un “Suns Studio”

septembris 2019, SUNS STUDIO Magoņu iela 9A