Iestudējuma “Dzersim kāzas trīs dieniņas. Dziedāsim. Dancosim” veidotāju saruna (video)

01/04/2021

Gaidot Dejas balvu, sarunā par kategorijā “Skatuviskās tautas dejas iestudējums vai notikums” nominēto iestudējumu “Dzersim kāzas trīs dieniņas. Dziedāsim. Dancosim” tiekas tā veidotāji – horeogrāfi Lilija Lipora un Ilmārs Dreļs, kā arī solisti Anta Grīnvalde un Kristaps Pelēkais.

Izrāde “Dzersim kāzas trīs dieniņas. Dziedāsim. Dancosim” veidota, balstoties latviešu tradicionālās kultūras mantojumā – vedību rituālos. Laika gaitā tie ir mainījušies, turklāt dažādos Latvijas novados tradīcijas atšķiras. Tomēr ir tradīcijas, kuras latviešu vedībām ir kopīgas un kuru vadlīnijas cauri gadsimtiem saglabājušās dzīvas līdz pat mūsdienām. Vēl ne tik sen latvieši kāzas svinēja trīs dienas. Šobrīd, šķiet, laiks rit paātrināti, un kāzu notikumi bieži vien tiek koncentrēti vienas dienas svinībās. Līdzīgi arī iestudējuma veidotāji notikumus no precībās braukšanas līdz mičošanai jeb mārtošanai koncentrējuši vienā uzvedumā, kurā Kurzemes puisis prec Latgales meiteni.

Dejas balva ir augstākais apbalvojums profesionālajā dejas mākslā. Reizi divos gados to piešķir baletā, laikmetīgajā dejā, skatuviskajā tautas dejā un mūsdienu dejās par sasniegumiem jauniestudējumu, uzvedumu un dejas notikumu radīšanā, kā arī pedagoģiskajā un pētnieciskajā darbā. Dejas balvas pasniegšanas ceremonija norisināsies Dailes teātrī 29. aprīlī ar tiešraidi Latvijas sabiedrisko mediju platformā LSM.lv.

Vairāk par nominantiem un balvu Dejas balvas mājaslapā.