Iespēja redzēt maģisko baletu no iekšpuses – baleta burziņš bērniem

02/02/2018

Ilva Lorence

Ja pirmais gada mēnesis mākslā un kultūrā parasti ir klusāks un mierīgāks, tad februāris ir pasākumiem un pirmizrādēm pārbagāts. Jaunas idejas un sen loloti projekti nonāk pie skatītājiem. Latvijas kultūras telpā kaut kā iegājies, ka interesanti projekti mazākajiem skatītājiem un klausītājiem visbiežāk tiek radīti tikai uz Ziemassvētkiem, un pēc tam tie pazūd, līdz atkal parādās nākamajos svētkos – protams, ar dažiem izņēmumiem. It īpaši to var attiecināt uz kustību izrādēm un pasākumiem, kur bērniem ļauj iesaistīties darbībā.

Latvijas Nacionālā opera un balets ir spēruši šo tik nozīmīgo soli pretim bērnu auditorijai, radot kustīgu un izglītojošu pasākumu “Parole: BBB jeb baleta burziņš bērniem”, kas paredzēts bērniem vecumā no 7 līdz 12 gadiem. Ideja radusies Dainai Markovai pēc atraktīvās un izglītojošās treniņstundas ar nosaukumu „Baleta pasaulē”, kuras beigās bērni tik ļoti gribējuši paši padejot un izmēģināt deju grīdu.

29. janvāris bija tā diena, kad visi interesenti varēja ielūkoties “Baleta burziņa” aizkulisēs. Cauri operas un baleta mājas līkločiem tiekam aizvesti līdz Baleta treniņu zālei, kur arī neformālā gaisotnē noris pasākums. Bez liekām ceremonijām un garām runām mazie dalībnieki tiek aicināti uz deju zāles grīdas. Kopā septiņi baleta mākslinieki – Paula Lieldidža-Kolbina, Anna Russke, Paulīna Druka, Kārlis Cīrulis, Aleksandrs Osadčijs, Kristaps Jaunžeikars un Andžejs Signarskis – uz stundu kļūst par skolotājiem, palīgiem un rotaļu biedriem. Sākumā notiek iepazīšanās, lai mazinātu vieglo uztraukumu gan baleta pratējiem, gan no malu malām sanākušajiem bērniem. Bērniem pastāsta, kas ir balets un ko mākslinieki dara katru dienu, tam seko jautājums, ko bērni ir redzējuši no baleta izrādēm. Šis jautājums atraisa mazos, atbildes skan visas reizē, un katrs nu grib pastāstīt, kur ko ir redzējis un kā viņam ir paticis. Sarunai par baletu seko iesildīšanās. Bērni ar vingrošanas paklājiņiem izretojas pa plašo zāli un baletdejotāja vadībā tiek izstaipītas visas maliņas, lai nesatraumētos vēlāk. Stafeti pārņem nākošais baleta kolēģis, kas bērniem iemāca pareizu stāju, kas baletā ir viena no vissvarīgākajām lietām. Tiek parādītas un iemācītas pamatpozīcijas, un tas nekas, ka sākumā viss tā skaisti nesanāk, tāpēc jau ir palīgi, kas parāda vēlreiz vai noliek kāju vai plaukstu pareizajā pozā. Viss notiek lēnā tempā, lai visi tiktu līdzi. Baleta zāles malā sēž vēl viens palīgs – koncertmeistare, kas uz klavierēm spēlē skaistas melodijas, kas palīdz noturēt pareizo ritmu. Tālāk bērni apgūst kompozīcijas pamatus, ejot pa apli un izdejojot iemācītās kustības. Atskan mūzikas skaņas no baleta “Riekstkodis”, un bērniem tiek iemācīta maza daļa no pirmās dejas šajā baletā. Pēc enerģiskā treniņa seko atpūta ar tērpu pielaikošanu un jautājumu uzdošanu māksliniekiem.

Nevaru runāt bērnu vārdā, jo esmu tikai skatītāja, bet, tā kā visai daudz esmu apmeklējusi bērnu auditorijai piedāvātos pasākumus, gribas ticēt, ka spēju tos objektīvi novērtēt. Baleta mākslinieki ar patiesu aizrautību un interesi stāsta un rāda mazajiem ķipariem baleta brīnumus. Viņi runā ar bērniem kā ar līdzīgiem, ļaujot arī bērniem justies drošākiem un varošākiem. Šeit atbalsts un sapratne ir pats svarīgākais, jo lielākajai daļai balets būs kas pavisam jauns un nesaprotams. Mākslinieki noņem nost to noslēpumaino plīvuru, kas šķir skatītājus no skatuves, ļaujot ieskatīties kulisēs un saprast, kas tad slēpjas aiz krāšņajiem tērpiem un grima.

“Baleta burziņš bērniem” pilda gan izklaidējošo, gan izglītojošo funkciju. Bērni nokļūst pavisam svešā vidē, kur var iepazīties ar baleta pasauli un izmēģināt to uz savas ādas, tādā veidā laužot stereotipus par baletu kā par tālu un neaizsniedzamu mākslas veidu. Atraktīvā darbošanās un vingrinājumi attīsta bērnu gan fiziski, gan garīgi. Šis ir vecums (7 līdz 12 gadi, kas varbūt ir par plašu), kad bērnam ir ātras uztveršanas spējas, tāpēc tas arī ir labākais laiks, lai izmēģinātu ko jaunu. Temps, kādā notiek pasākums, ir salīdzinoši lēns, kas ļauj iesaistīties dažāda vecuma bērniem ar dažādu fiziskās sagatavotības pakāpi. Paši mākslinieki min, ka pasākums paredzēts grupām līdz 30 bērniem, bet, manuprāt, tas ir par daudz, lai visiem spētu palīdzēt un pievērst vajadzīgo uzmanību.

Novēlu “Baleta burziņam” ilgu mūžu un daudz priecīgu apmeklētāju!

Komentāri

Komentēt

Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.