Gunta Bāliņa par galā koncertu “Etoile Ballet Gala”

22/03/2017

Nu jau par tradīciju ir kļuvuši SIA “Worldstars” mākslinieciskās vadītājas Olgas Azizovas rīkotie “Etoile Ballet Gala” koncerti Latvijas Nacionālajā operā un baletā.

Pirmo reizi uz LNOB skatuves “Etoile Ballet Gala” koncerts notika 2011. gadā, un tajā bija iespēja redzēt vienkopus vadošus baleta solistus no lielākajiem Eiropas teātriem: Parīzes Grand Opera primabalerīnu Izabelu Siaravolu un premjeru Karlu Paketu, Berlīnes Operas primabalerīnu Janu Salenko un premjeru Marianu Valteru, Gruzijas Operas un baleta teātra primabalerīnu Laļi Kandelaki, Prāgas Valsts operas, Slovākijas Nacionālā teātra, Kijevas Nacionālās operas un Azerbaidžānas Operas un baleta teātra viesmākslinieku Ulvi Azizovu u. c. Galā koncertā tika izpildītas klasiskā baleta pērles: pas de deux no baletiem “Žizele”, “Dons Kihots”, “Činzano”, “Grand pas classique”, kā arī tādu izcilu un leģendāru mūsdienu horeogrāfu kā Džona Noimaijera, Jirži Kiliana, Bena van Šauvenberga un Leventes Bažari darbi.

Šī gada 13. marta “Etoile Ballet Gala” koncerta programmas pamatu veidoja klasisko baletu pas de deux. Kā pirmie skatītāju vērtējumam savu sniegumu piedāvāja Čehijas Nacionālā baleta vadošie solisti Andera Kramešova un Karels Audi ar pas de deux no P. Čaikovska baleta “Riekstkodis”. Interesanta bija horeogrāfiskā kustību partitūra adagio daļā, kurā dominēja virkne oriģinālu un savdabīgu griezienu (pirouettes) un pacēlienu. Pie tik oriģinālas adagio daļas šajā pašā horeogrāfiskajā rokrakstā gribējās redzēt arī solistu variācijas, kurās šoreiz dominēja Ļ. Ivanova horeogrāfija. Kopumā dejotāju sniegums bija tehniski pārliecinošs. Arī programmas otrajā daļā izpildītais Diānas un Akteona pas de deux no Č. Punji baleta “Esmeralda” (A. Vaganovas hor.) apliecināja abu mākslinieku izcilo tehnisko sniegumu, īpaši atzīmējot A. Kramešovas perfekti tīrās pirouettes a la seconde ar nobeigumu pirmajā arabesques variācijas vidusdaļā, fouette pa ceturtdaļām kodā un visai oriģinālo pacēlienu pas de deux finālā.

Cīrihes baleta kompānijas vadošos solistus Nataļju Tapia del Brio un Vitāliju Safronkinu (arī horeogrāfijas autors) redzējām modernā baleta miniatūrā “Dans le meme soufflé” (V. A. Mocarta mūz.). Arī koncerta otrajā daļā abi mākslinieki izpildīja miniatūru “Concerto for two” (V. Safronkina hor., J. S. Baha mūz.). Mākslinieku sniegums bija emocionāli piesātināts un tehniski noslīpēts līdz pēdējai niansei. Nataļja Tapia del Brio piesaistīja uzmanību ar skaistām un slaidām ķermeņa līnijām, savukārt Vitālijs Safronkins ar ķermeņa plastiku un izcilu partnerību.

Dānijas Karaliskā baleta primabalerīnas Hollijas Dordžeres un vadošā solista Džonatana Šmelenska sniegums guva vislielāko publikas atsaucību. Jāatzīmē abu mākslinieku savdabīgais vizuālais ietērps “Grand pas classique” (D. Obēra mūz., V. Gzovska hor.). Vēsturiski abu izpildītāju kostīmi ir bijuši gaišos toņos ar greznu apdari, taču šoreiz abu tērpos dominēja melnā krāsa: viņš – melnā uzvalkā, bet viņa – melnas krāsas tutu, triko, puantēs un cimdos. Arī otrās daļas klasiskajā pas de deux no baleta “Venēcijas karnevāls” (Č. Punji mūz., M. Petipā hor.) interesi raisīja tieši kostīmu izvēle, proti, dzeltenos un melnos toņos veidotais askētiskais balerīnas tutu. Īpaši atzīmējams tieši šis pas de deux, kas bija abu mākslinieku rotaļīgām niansēm piepildīts, ko vēl vairāk paspilgtināja  izcils tehniskais kustību sniegums.

“Etoile Ballet Gala” koncerta pirmo un otro daļu noslēdza Marijas teātra primabalerīna Olga Čelpanova un Ulvi Azizovs. Viņu sniegumā redzējām pas d’esclave un pas de deux no A. Š. Adāna baleta “Korsārs”. O. Čelpanovai raksturīga perfekta tehnika, kustībās precīzas un noslīpētas pārejas, smalkas un niansētas pozas. Savukārt Ulvi Azizova sniegumam piemita dienvidniecisks temperaments, kas īpaši izcēlās viņa neatkārtojamajā tours a la secondes.

“Etoile Ballet Gala” koncerti sniedz iespēju vienkopus redzēt starptautiski atzītu baleta mākslinieku sniegumu gan klasikā baleta pas de deux, gan laikmetīgās un mūsdienu dejas horeogrāfijā, par ko liels paldies jāizsaka “Etoile Ballet Gala” mākslinieciskai vadītājai Olgai Azizovai.

 

HOLLIJA DORDŽERE – Dānijas karoga (Dannebrog) ordeņa kavaliere. Beigusi Amerikas Baleta skolu. Dānijas Karaliskā baleta primabalerīna. Piedalījusies vairākos galā koncertos un festivālos ASV, Zviedrijā, Igaunijā un citās valstīs. Balerīnas repertuārā ir vadošas lomas baletos “Gulbju ezers”, “Bajadēra”, “Manona” un citos.

DŽONATANS ŠMELENSKIS – beidzis Kubas Nacionālā baleta skolu. Norvēģijas Nacionālā baleta viessolists un Dānijas Karaliskā baleta vadošais solists. Piedalījies vairākos galā koncertos un festivālos Zviedrijā, Igaunijā un citās valstīs. Baletdejotāja repertuārā ir vadošas lomas baletos “Riekstkodis”, “Bajadēra”, “Manona” un citos.

OLGA ČELPANOVA – Starptautiskā baleta konkursa Seulā un Vīnē pirmās prēmijas ieguvēja. 2016. gadā Olgai Čelpanovai tika piešķirta pazīstamā Krievijas žurnāla “Balet” balva “Dejas dvēsele” nominācijā “Zvaigzne”. Balerīnas repertuārā ir vadošas lomas baletos “Gulbju ezers”, “Bajadēra”, “Žizele”, “Korsārs” un citos.

ULVI AZIZOVS – apbalvots ar Rūdolfa Nurijeva XVI Starptautiskā baleta festivāla prēmiju “Par ieguldījumu baleta mākslas attīstībā un augsto profesionālās meistarības līmeni”, kā arī XVIII Starptautiskā pasaules baleta zvaigžņu galā koncerta Budapeštā īpašo prēmiju. Piedalījies vairākos galā koncertos un festivālos Francijā, Itālijā, Grieķijā, Somijā, Ungārijā, Latvijā, Luksemburgā, Čehijā, Zviedrijā, Norvēģijā un citās valstīs. Baletdejotāja repertuārā ir vadošas lomas baletos “Gulbju ezers”, “Bajadēra”, “Apburtā princese”, “Žizele” un citos.

ANDREA KRAMESOVA – strādājusi Zviedrijas Karaliskajā baletā un Vācu operā pie Reinas Diseldorfā. Čehijas Nacionālā baleta primabalerīna. Piedalījusies vairākos galā koncertos un festivālos Zviedrijā, Norvēģijā, Vācijā, Igaunijā un citās valstīs. Baletdejotājas repertuārā ir galvenās lomas leģendāro horeogrāfu Dž. Balančina, J. Kiliana, N. Duato uzvedumos.

KARELS AUDI – Brno Nacionālā teātra viessolists un Čehijas Nacionālā baleta premjers. Piedalījies vairākos galā koncertos un festivālos Zviedrijā, Norvēģijā, Vācijā, Igaunijā un citās valstīs. Baletdejotāja repertuārā ir vadošas lomas baletos “Riekstkodis”, “Bajadēra”, “Spartaks” un citos.

NATAĻJA TAPIA DEL BRIO – strādājusi Cīrihes baletā un “Corella Ballet” kompānijā. Uzstājusies kā uzaicinātā primabalerīna Viktora Uljates baletā (Victor Ullate Ballet). Piedalījusies vairākos galā koncertos un festivālos ASV, Spānijā, Francijā, Itālijā, Meksikā, Argentīnā un citās valstīs. Balerīnas repertuārā ir vadošas lomas baletos “Gulbju ezers”, “Bajadēra” un citos.

VITĀLIJS SAFRONKINS – Starptautiskā baleta konkursa Kijevā 1. prēmijas ieguvējs. Strādājis Cīrihes baletā, Bāzeles teātrī un Bežāra baletā Lozannā. “Uniqart Dance Company” dibinātājs un horeogrāfs. Piedalījies vairākos galā koncertos un festivālos Apvienotajos Arābu Emirātos, Zviedrijā, Spānijā un citās valstīs.

 

Ilustrācija: publicitātes foto no “Etoile Ballet Gala” Facebook lapas.

Komentāri

Komentēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Šajā vietnē surogātpasta samazināšanai tiek izmantots Akismet. Uzziniet, kā tiek apstrādāti jūsu komentāru dati.

Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.