“Es biju šeit”

24/08/2020

“Es biju šeit” ir izrāde par fizisko un mentālo/garīgo komunikāciju un pieskārienu. Darba koncepcijas autore un horeogrāfe Olga Žitluhina atzīst, ka dzīve rit ļoti strauji un rodas jautājums: vai mēs spējam sajust īstu pieskārienu, vai vienīgā komunikācija, ko pazīstam, ir saskare ar skārienjūtīgajiem ekrāniem? Vai mēs spējam novērtēt īstu, cilvēcisku saskarsmi caur pieskārienu, gan fizisku, gan garīgu? Šajā darbā komunikatīvais aspekts tiek pārnests un projicēts padziļinātā komunikācijā – caur cilvēku savstarpēju pieskārienu reālajā laikā mēs tiecamies pieskarties paši savam garam un savam prātam. Iedvesma darbam radusies no cilvēka plaukstām, rokām, pirkstiem – visa labā un sliktā, kas darīts ar mūsu instinktu, jūtu un domu vadītajām jutīgajām augšējām ekstremitātēm.

Horeogrāfija: Olga Žitluhina un dejotāji

Dejotāji: Olga Privis, Helēna Reitsnika, Tīna Ollaska, Argo Līks, Simo Krūsenments, Ričards Beļohins (Olga Privis, Helen Reitsnik, Tiina Ollask, Argo Liik, Simo Kruusenment, Richard Beljohin)

Tērpi: Kirils Safonovs (Kirill Safonov)

Gaisma: Ants Kurists (Ants Kurist)

Mūzika: Henrijs Pērsels (1659–1695)

Skaņu dizains: Valentīns Siltsenko (Valentin Siltsenko)

Balss aranžējums: Anna Dotona (Anna Dõtõna)

Konsultants un atbalstītājs: Renē Nommiks (Renee Nõmmik)

Atbalsta:: Igaunijas Kultūras ministrija, Igaunijas Kultūrkapitāla fonds, Ziemeļvalstu Ministru padomes Nordplus augstākās izglītības programma “Izpēte un sadarbība mākslā”

Fine 5 dejas teātris ir viena no pazīstamākajām un ietekmīgākajām dejas kompānijām Igaunijā. Tā dibināta 1992. gadā, kad pieci dejotāji izveidoja savu dejas trupu. 1990. gadu sākumā viņu darbību ietekmēja tradicionālās modernās dejas tehnikas, taču 1990. gadu beigās darba metodes mainījās, kombinējot dažādas pieejas cilvēka kustībai, somatikai un dejai kā mākslas formai. Kopš 1997. gada teātra vadošās personības ir Renē Nommiks un Tīna Oleska. Kompānija uzstājusies ASV, Kanādā, Francijā, Itālijā, Zviedrijā, Dienvidkorejā, Kiprā, Somijā, Baltijas valstīs un Baltkrievijā.

Olga Žitluhina ir laikmetīgās dejas aizsācēja un viena no tās ietekmīgākajām personībām Latvijā. Viņa ir horeogrāfe, dejotāja, pasniedzēja, skolotāja un organizatore. Laikā no 1996. līdz 2012. gadam vadīja Olgas Žitluhinas dejas kompāniju, kurai radīja 20 dejas izrādes, kas izrādītas  Latvijā un 18 valstīs visā pasaulē. Šodien viņa vada laikmetīgās dejas studiju programmu Latvijas Kultūras akadēmijā un rīko starptautisko dejas festivālu “Laiks dejot”.

Pirmizrāde Latvijā: festivāla “Laiks dejot” ietvaros 2020. gada 29. augustā Rīgas vēstures un kuģniecības muzejā.

Foto: Jūlija Žitluhina