Dejas lielveikals

13/03/2013

Inta Balode

8. marta vakars, Rīgas Kongresu nams, zāle gandrīz pilna, notiek koncerts „Latvijas labākie dejotāji”. Potenciāli laba tradīcija. Dejas lielveikals, kur īsi un koncentrēti ir mazliet no visa kā. Tieši tādā formā, varbūt ne pārāk noderīgi, jo kokteilis īstu baudījumu nesniedz, bet labs katalogs tālākai iepazīšanai. Ja atnācu uz breika grupu, varbūt pamanīju, ka interesanta ir arī saspēle salsā. Ja nācu uz baletu, varbūt atcerējos, ka nenāk par ļaunu reizēm justies tā, kā dejojot svingu. Ja deju pazīstu tikai kā mākslas vingrošanu, tad redzēju, ka arī sporta dejās ir gan sacensība, gan skaistums. Ja vienmēr sekoju laikmetīgās dejas notikumiem, tad šovakar padomāju, ka vēderdejotājas komunikācijā ar publiku arī ir ļoti daudz interesanta.

8. marts un sievietes gan izprasts izteiktā padomju tradīcijā, ne miņas no sieviešu cīņas par līdztiesību, kādā šo datumu redz Rietumos. Dāmas neparādījās kā līdztiesīgas būtnes, bet gan kā princeses, kā tās, kuras vada, kā tās, kuras dejo kārdinošas dejas vai arī, ja dzīve nav bijusi tik labvēlīga, tad cīnās vienas ar dažādiem priekšmetiem. Arī laikmetīgajā dejā, kur dzimumu lomas tiek uzlūkotas kritiskāk, lai iederētos vakara kontekstā, šoreiz izvēlēts gana tradicionāls attiecību modelis, kur lielākā „provokācija” ir tā, ka puisis uzrāpjas uz meitenes muguras. Kopumā Aņas Novikovas un Ģirta Bisenieka duets (Aņas Novikovas horeogrāfijā) saņēma vislielāko publikas atsaucību.

Lai vakars iegūtu jēgu un kļūtu par labu un veiksmīgu izglītības un sadraudzināšanas projektu, būtu vērts padomāt par pāris lietām. Protams, ja rīkotāji vēlas ideju attīstīt. Citādi – arī uz šādu formātu publiku savākt var, jo kopā var pārdot visu. Katram citas kārdinošās lietas, kam klāt pietītas citas lietas. Akcija!

Skatuves iekārtojums ar baltām lentēm un puķupodiem uz gaismas stabiem, kā arī uzrakstu „skaistā” datorfontā atgādināja bēru noformējumu un nebūt nedaiļoja kopējo bildi, dejotājiem izpildot atšķirīgos deju žanrus. Numuru pieteikšanā akcenti visai pavirši – ir dažu sasniegumu saraksts, bet nav motivācijas, kāpēc tieši šie dejotāji, kas viņos īpašs. Skaidrs jau, ka viņi nav labākie Latvijas dejotāji, skaidrs, ka īpašas atlases nav (bet varbūt ir vērts rīkot?), skaidrs, ka dejo tie, kas tiek, kas ir pazīstami, ko var sarunāt, kas patīk rīkotājiem. Taču var skaidrot personīgās motivācijas: kāpēc tieši šis dejotājs vai tā vingrotāja? Kāpēc tieši šie žanri? Otrajā daļā tiek mēģināts mazliet ieskicēt arī katra žanra kontekstu un būtību, izskan arī pa kādam joku stāstam, kas ir ļoti jauki. Tas noteikti būtu izvēršams, jo galu galā ir vienīgais vakara salikuma attaisnojums un mērķis, kas labi rezonē ar Latvijā (un pasaulē) notiekošo – deja ir topā, deja ir visur, dejo visi, horeogrāfijas principi tiek pielietoti plaši ārpus dejas, un kopumā 21. gadsimts var droši tikt dēvēts par horeogrāfijas gadsimtu. Vienlaikus Latvijā trūkst skaidrības, kārtības, izpratnes par to, kas ir kas, kas ir labs un profesionāls katrā žanrā. Ir redzams, ka organizatori vēlas to panākt, un domāju, ka ar laiku panāks pat ļoti labi, līdz ar to palīdzot ieviest skaidrību un vienlaikus piedāvājot kvalitatīvu izklaidi. Lai izdodas!

Vēl dzirdēju baumas, ka samaksa katra žanra pārstāvim ir atšķirīga, lai arī numuru un minūšu skaits ļoti līdzīgs. Tas nešķiet pareizi, jo labākie ir labākie, katrs labākais breikā ir tikpat vērts cik labākais baletā. Citādi tie vairs nav labākie dejotāji, bet labi, labākie un vislabākie. Visi ir vienlīdzīgi, daži ir vienlīdzīgāki.

Gan izglītības, gan izklaides kvalitātes dēļ būtu jādomā arī par vakara struktūru, par koncertu kā vienotu mākslas darbu. Šoreiz loģikas un dramaturģijas gandrīz nekādas. Klišejiski domājot, baleta numuri ielikti abu daļu noslēgumā. Uzminiet kas ir pašās koncerta beigās? Pareizi – pas de deux no baleta „Dons Kihots”. Šajā raibajā kokteili tas šķiet nevajadzīgi. Vairāk padomājot par veidu un secību, kādā numuri seko cits citam, var tapt daudz vērtīgāks ceļojums dejas daudzveidībā un vēsturiskajā attīstībā. Un ja vēl mazliet uzburtu atmosfēru, kas atbilst numuram… Skaidrs, ka daudz kas atkarīgs arī no finansējuma, bet, ja ideja būs gana pārdodama, iespējas augt atradīsies. Virzienu, kurā augt, var izvēlēties. Var vienkārši visu salikt lielveikalā. Var kopā pārdošanu padarīt par ceļu uz labāku izpratni, toleranci, iespējām sevi parādīt un idejām jaunām sadarbībām.

 

Komentāri

Komentēt

Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.