Dejas balvu gaidot. Ekspresintervija ar Regīnu Kaupužu

27/04/2021

Nominācija: “Baleta iestudējums vai notikums” (starptautiskais baleta koncerts “Lieliskais baleta gadsimts”)

Ko jums nozīmē Dejas balvas nominācija?

Dejas balva, kas tiek pasniegta reizi divos gados, apliecina nenogurstošu profesionālo kustību un dinamiku. Būt nominētam nozīmē būt sevi apliecinošam, aktīvam, dzīvam, interesantam, saistošam un atmiņā paliekošam. Balva priecē un uzliek atbildību turpmākiem darbiem. 

Ar ko vai kāpēc darbs, par ko esat nominēta, ir svarīgs jums pašai? 

“Lieliskais baleta gadsimts” dzīvā ekskursā apvieno Latvijas baleta vēsturi un mūsdienas, ļaujot no jauna skatīt un baudīt Latvijas baleta 20. un 21. gadsimta baletmeistaru un horeogrāfu radītās izcilākās pērles. Man bija svarīgi parādīt baleta valodas nerimtīgo attīstību. 

Kuram jūs dotu balvu savā nominācijā?

Manuprāt, gan viencēlienu vakars “Hamlets. (Ne)stāsti man pasakas” Antona Freimana un Elzas Leimanes horeogrāfijā, gan balets “Trīs draugi” Sergeja Zemļanska horeogrāfijā un Dmitrija Gaitjukeviča asistentūrā ir pelnījuši balvu. Abi darbi ir ļoti talantīgi, interesanti un aizraujoši, tomēr vienlaikus tos grūti vērtēt kopā, kaut vai tikai tāpēc, ka pēc savas formas un uzdevuma tie ir atšķirīgi. Viencēlienos nevar nenovērtēt jauno horeogrāfu talantīgo darbu, kur katrs horeogrāfs, šķetinot savu kustību plastiku un vēstījuma ceļu, parāda individuālo izjūtu. Savukārt, baleta “Trīs draugi” režisors Sergejs Zemļanskis dejotājiem ļauj sevī atklāt jaunu pieeju tēlu veidošanā un, baudot stāstu, mēs viņus ieraugām citā spēcīgā dimensijā. Es dotu balvu abiem par jaunu izteiksmes ceļu meklējumiem baleta mākslā.   

Kāda ir jūsu dejas definīcija?

Atsaucoties uz daudzajām definīcijām, kas cenšas precizēt skaidrojumu, kas ir deja, es izdalītu: tā ir dvēseles stāvokļa izpausme kustībā, kas laika gaitā savienojumā ar mūziku un citiem mākslas veidiem ir izveidojusies par mākslas veidu. Savukārt, mākslas veida vērtība ir tā paliekošā ietekme uz skatītāju. 

Viena izmaiņa, kas noteikti būtu nepieciešama Latvijas dejas vidē?

Laikam jau savstarpējās atzīšanas attieksme. Viena no vēlmēm ir tāda, lai dejas nozare Latvijā būtu godāta un attīstītos tikpat rūpīgi kā citi mākslas veidi. 

Attēls: skats no koncerta “Lieliskais baleta gadsimts”, publicitātes foto.

Komentāri

Komentēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Šajā vietnē surogātpasta samazināšanai tiek izmantots Akismet. Uzziniet, kā tiek apstrādāti jūsu komentāru dati.

Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.