Dejas balvu gaidot. Ekspresintervija ar Dagmāru Bārbali

17/04/2021

Nominācija: “Skatuviskās tautas dejas iestudējums vai notikums” (dejas video “Saules zīmē rotāties”)

Ko tev nozīmē Dejas balvas nominācija?

Iekļūšana starp trīs nominantiem ir nozīmīga, jo sniedz apliecinājumu ne tikai tam, ka mans darbs ir kvalitatīvs, bet arī tam, ka tas ir emocionāli uzrunājis skatītājus un Dejas balvas žūriju. Vienlaikus gan jāsaka, ka mani pavada arī skumjas sajūtas, jo 2020. gadā bija ieplānoti daudzi augstvērtīgi iestudējumi un uzvedumi, kas noteikti būtu pelnījuši atrasties nominācijā “Skatuviskās tautas dejas iestudējums vai notikums”. Es gan ticu, ka visas ieceres tiks īstenotas, kad pienāks īstais laiks, un katram horeogrāfam, kas 2020. gadā, apstākļu spiests, savas ieceres nerealizēja, tomēr būs iespēja izbaudīt nokļūšanu Dejas balvas nominantu vidū nākotnē. 

Ar ko vai kāpēc darbs, par ko esi nominēta, ir svarīgs tev pašai? 

Video “Saules zīmē rotāties” man ir īpaši svarīgs, jo tapa 2020. gada aprīlī – laikā, kad pirmoreiz mūsu ikdienu apturēja Covid-19 ierobežojumi. Tas bija laiks, kad vēl īsti nesapratām, cik ilgi pandēmija skars katru no mums, cik ilgi būsim spiesti dzīvot “būrītī”. Šis video bija mans pirmais solis uz to, lai paraudzītos uz deju citādi. Mūsu nozarē esam ļoti pieraduši pie cieša kontakta ar partneriem, pie dejošanas lielā kolektīvā. Tāpēc sajūta, ka esi palicis viens, ir diezgan biedējoša. Bet tajā pašā laikā – tajā ir arī kaut kāds mītisks spēks. Esmu ļoti priecīga, ka Dejas balvas žūrija šo video darbu tik augstu novērtējusi un iekļāvusi nominācijā “Skatuviskās tautas dejas iestudējums vai notikums”. 

Kuram dotu balvu savā nominācijā?

Kategorijā “Skatuviskās tautas dejas iestudējums vai notikums” ir trīs nominanti – katrs no tiem šķiet tik atšķirīgs un īpašs, ka es nespētu un negribētu izlemt, kam jāpiešķir balva. Iestudējums “Dzersim kāzas trīs dieniņas. Dziedāsim. Dancosim” ir teju 30 minūšu garš uzvedums, kam horeogrāfiju veidojuši Lilija Lipora un Ilmārs Dreļs. Šobrīd tas šķiet kas pavisam neiespējams – izveidot pilnīgi jaunu deju programmu ar dzīviem skatuviskās tautas dejas dejotājiem. Savukārt, sajūtu kastīte “Līgo gadalaiki” ietver četrus mākslas video, kur viskrāšņākajos tautas tērpos “Līgo” dejotāji iemūžinājuši četras Jāņa Purviņa horeogrāfijas četros gadalaikos dažādās Latvijas vietās. Nu, kā to lai salīdzina? 

Kāda ir tava dejas definīcija?

Manās acīs dejai nav definīcijas, jo tā visu laiku ir mainīga, dzīva, pulsējoša, iedvesmojoša, radoša, atraisoša… Definējot to, mēs tai atņemtu emocionālo pusi, kuru katrs jūtam tik atšķirīgi.  

Attēls: skats no dejas video “Saules zīmē rotāties”

Komentāri

Komentēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Šajā vietnē surogātpasta samazināšanai tiek izmantots Akismet. Uzziniet, kā tiek apstrādāti jūsu komentāru dati.

Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.