Deja domā. Dabas atspulgā

Deja domā. Skatuviskā tautas deja: Juris Gogulis “Dabas atspulgā”

04/08/2020

Ar Jura Goguļa skatuviskās tautas dejas darbu “Dabas atspulgā”, horeogrāfa radošā procesa piezīmēm un Anetes Enikovas un Modra Opelta recenzijām par šo darbu turpinām projektu “Deja domā. Kā deju uztvert, saprast un aprakstīt”. Projekts piedāvā Dance.lv lasītājiem/skatītājiem mēneša garumā iepazīties ar Latvijas horeogrāfu atšķirīgu žanru īsiem jaundarbiem video formātā un dažādu autoru recenzijām par šiem darbiem. Projekta mērķis ir, iesaistoties horeogrāfiem, rakstu autoriem un skatītājiem/lasītājiem, kopīgi meklēt veidus, kā deju uztvert, saprast un aprakstīt. Vairāk par projekta idejām un principiem šeit.

Juris Gogulis “Dabas atspulgā”, 2020

Horeogrāfa izvēlēts anotācijas teikums: “Jūras viļņi atspīd meža zaros un otrādi – tie ir līdzvērtīgi savā būtībā. Gluži kā cilvēks ar cilvēku.”

Anete Enikova “Gribam tradīcijas, bet nespējam atteikties no modernisma” 

Pērkons nodārd, un deja var sākties. Griezieni, vijīgas kustības, palēcieni, acu skatieni un pieskārieni iegriež laiku un telpu. Tērpi mēģina dekodēt un nojaukt tradīcijas un pieņemtās pieklājības normas, pasakot “mēs esam jauni, mēs esam brīvi!”..

Recenziju lasiet šeit

Modris Opelts “Bezapziņas atspulgā”

..sanāk tāds intelektuāls paradokss – šī projekta uzdevums ir analizēt un apzināt to realitātes daļu, kas nav apzināma. Tāpēc, pirms uztvert, ko mākslinieki radījuši, svarīgi nolikt malā savu „Es” un ļauties. Varbūt tas arī ir visa pamatā, kā uztvert deju – spēt norobežoties no ierastā, lai dotu telpu jaunajam. Ar šādu iekšējo stāvokli es atvēru video, nospiedu “play” un uz trim minūtēm iegrimu kolektīvajā bezapziņas slānī. 

Recenziju lasiet šeit.

Jura Goguļa radošā procesa piezīmes

Kaut deja ir gatava, esmu paspējis jau 10 reizes nomainīt gājienus, jo katru reizi saproti pēc sajūtām, ka nav – nepatīk, tad atkal meklē risinājumu. Atkal sēžu kafejnīcā un uz papīra precizēju gājienus – kā meitai, tā puisim – saprotu, ka iepriekš ir bijis daudz svītrojumu, tāpēc pārrakstu, jo neko no iepriekš rakstītā nesaprotu. Domas, kuras ir saliktas uz papīra, ļoti palīdz sakārtot un atvieglot dejas uzlikšanu un tīrīšanu. Kaut reizēm idejas dejai var tapt  arī uz vietas, liekot visam, kas ir uz papīra, būt liekam.

Radošā procesa piezīmes lasiet šeit.

Projektu rīko Latvijas Dejas informācijas centrs ar Kultūras Ministrijas atbalstu

Attēls: ekrānšāviņš no video

Komentāri

Komentēt

Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.