Ar laikmetīgās dejas izrādi „Ārā” atzīmēs Norvēģijas konstitūcijas divsimtgadi

13/05/2014

18. un 19. maijā iespēja redzēt plašu ievērību guvušo Olgas Žitluhinas laikmetīgās dejas izrādi „Ārā”, kas tapusi iedvesmojoties no Henrika Ibsena lugas „Brands” tēmām. Savukārt izrādes fragmentus 17. maijā varēs redzēt kultūras vasarnīcā „Esplanāde 2014”, kur tiks svinēta Norvēģijas konstitūcijas pieņemšanas 200. gadadiena.

Norvēģijas Karalistes vēstniecība Rīgā no plkst. 12:00 līdz 17:00 Esplanādē piedāvās dažādu pasākumu programmu, kuras ietvaros plkst. 15:00 būs redzams izrādes „Ārā” fragmentu apkopojums („koncertuzvedums”), kas tapis speciāli šim pasākumam.

„Ārā” pirmizrādi piedzīvoja pagājušā gada nogalē, gūstot cildinošas skatītāju un kritiķu atsauksmes, kā arī vairākas prestižas nominācijas: „Dienas” gada balvai kultūrā un televīzijas raidījuma „100 g kultūras” balvai „Kilograms kultūras”. Horeogrāfe Olga Žitluhina par izrādi „Ārā” nesen saņēmusi AKKA/LAA Autora balvu.

Sākotnējā izrādes „Ārā” ideja 2013. gada sākumā radusies horeogrāfei Olgai Žitluhinai kopā ar mūziķi un ilggadēju sadarbības partneri Juri Kaukuli, kuri to noformulē šādi: „Par to, kā iziet no tumsas; vajag sevi tajā sajust līdz kaulam, lai saprastu, kur ir ceļš ārā no tās. Izaicinājums – panākt to, ka skatītājs tiek ievilkts mūsu ceļā ārā no tumsas, nāk, kustās mums līdzi.”

Izrādes ideju ģenerēšanas procesā kā literārais ideju avots piesaistīts Henrika Ibsena „Brands” – dramaturģijas klasikas šedevrs. Izrāde gan neseko lugas sižetam, bet par vienu no būtiskiem jautājumiem gan izrādē, gan tās radīšanas procesā kļuvis hrestomātiskais Branda moto “Tiks piedots – ja tu neiespēji, bet mūžam ne – ja negribēji”, pētot mūsdienu cilvēka spēju iziet ārpus ierastās komforta zonas augstāku mērķu vārdā.

Izrādes mākslinieciskā iecere 99 projektu konkurencē kļuvusi par vienu no četrām Starptautiskā Ibsena stipendiju konkursa laureātēm.

Recenzijās izrāde salīdzināta gan ar spožu lodi lēzenajā šīs sezonas teātra ainavā, gan ar dzeju un jaunības enerģijas lādiņu:

Izrāde kā mērķtiecīgs veselums, kā uz apziņu un zemapziņu vienlīdz strādājošs priekšnesums šīs teātra sezonas lēzenajā ainavā ieripo kā spoža lode. /Atis Rozentāls, KDi/

Sākotnējais impulss – Ibsena Brands – izrādē ir “izkusis” bez mazākajām šuves vietām. Nevaicājiet, kas šeit ir Brands (tāda nav, vai tādi ir visi) vai kā laikmetīgās dejas Latvijā ciltsmāte Olga Žitluhina konceptuāli polemizē ar Ibsena lugu. Ārā dzejolim līdzīgais ķermenis veidojas no kustības, skaņas, gaismas, gaisa plūsmas, vārda atlūzām, „Dzelzs vilka” robustuma un autentiskā sniega trausluma, arī no paša skatītāja iekšējās pasaules matērijas, kurš ir iejaukts visā notiekošajā. /Undīne Adamaite, KDi/

Olgas Žitluhinas dejas izrāde “Ārā” (..) ir pārsteidzoši gaiša, cilvēka (gara) dzīvi apliecinoša un jaunības enerģijas uzlādēta. /Dita Eglīte, Satori/

LAIKMETĪGĀS DEJAS IZRĀDE ĀRĀ from reinis spaile on Vimeo.

Radošā komanda:

Horeogrāfe Olga Žitluhina

Dejas dramaturģe Inta Balode

Mūzika un dzīvais izpildījums: Juris Kaukulis un Kaspars Tobis („Dzelzs vilks”)

Scenogrāfs Gints Gabrāns

Tērpu māksliniece Šeila

Dejo Latvijas Kultūras akadēmijas Laikmetīgās dejas horeogrāfijas apakšprogrammas studenti

Producente Baiba Ozoliņa

Pirmizrāde 2013. gada 8. decembrī.

Izrādes: 18. un 19. maijā plkst. 19:00 un 21:00 Zirgu pastā (Dzirnavu ielā 46).

Biļetes „Biļešu Paradīzes” kasēs un internetā.

Izrādi atbalsta:

Ibsen Scholarships, Valsts Kultūrkapitāla fonds, Latvijas Kultūras akadēmija, Norvēģijas Karalistes vēstniecība Latvijā, Ziemeļu Ministru Padomes birojs Latvijā, Rīgas dome.

Informatīvie atbalstītāji:

Journal.dance.lv, Kroders.lv, Satori.lv

Komentāri

Komentēt

Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.