Aero-deja “Melno caurumu” kombinētajā performancē Totaldobžē

28/11/2013

30. novembrī plkst. 20:00 mākslas centra „Totaldobže” multifunkcionālajā koncertzālē projekta “Melnie caurumi” ietvaros notiks kombinētā performance, kurā piedalīsies laikmetīgās dejas pārstāve Elizabete Viljamsa (ASV), komponists Ričards Kamerons Volfs (ASV) un mūziķi no Latvijas – pianiste Ilze Zvaigznekalne, flautiste Rūta Īzāka un čellists Jānis Pauls. Latviešu mūziķi izpildīs Ričarda Kamerona Volfa skaņdarbus, savukārt Elizabete Viljamsa izmantos bijušās rūpnieciskās telpas augsto griestu priekšrocības un izpildīs tehniski sarežģīto un Rīgā reti sastopamo aero-deju.

Projekta „Melnie caurumi” kombinētās performances notiek neregulāri un spontāni. To laikā mākslinieki iedarbojas uz dažādām cilvēka uztveres maņām, kārtojot skaņas, kustības, vārdus vai gaismu un radot īpašu atmosfēru – melnā cauruma turbulenci, kurā skatītājs var izkļūt ārpus realitātes, vai tieši otrādi, ienirt tajā dziļāk.

Komponists Ričards Kamerons Volfs (Richard Cameron Wolfe) rada mūziku, sākot ar akadēmisko kamermūziku un beidzot ar kompleksām starpdisciplinārām formām, sadarbojoties galvenokārt ar dejotājiem, kā arī vizuālajiem māksliniekiem. Katrs jauns viņa darbs rada un veido citu estētiku. Nepastāv viens konkrēts Ričarda Kamerona Volfa komponēšanas stils, tomēr tas nenozīmē, ka viņa darbi būtu eklektiski. Katra nākamā radīšanas situācija piedāvā jaunu komponēšanas tehniku. Katra jauna darba komponēšana sākas no nulles punkta, un tā struktūra tiek veidota atbilstoši. 27 gadus Ričards ir dzīvojis Ņujorkā, Manhetenā, un veidojis tur vairākus simtus darbu sadarbībā ar laikmetīgajiem dejotājiem, horeogrāfiem vai retāk – vizuālajiem māksliniekiem. 23 gadu garumā viņš ir mācījis izpratni par skaņu, skaņdarbu un mūziku topošajiem laikmetīgās mākslas dejotājiem Ņujorkas universitātē (Purchase College, State University of New York), no kuriem daudzi pašlaik atrodas laikmetīgās dejas elitē dažādās pasaules malās.

Ričardam Kameronam Volfam šī nebūs pirmā sadarbība ar “Totaldobže” mākslas centru un latviešu akadēmiskās mūzikas izpildītājiem. Pirms gada mūsdienu foruma “Baltā Nakts” ietvaros “Totaldobže” multifunkcionālajā koncertzālē notika vērienīga starpdisciplināra performance “Portāls”. Komponists bija izveidojis struktūru, kurā tika iekļautas īpaši šim pasākumam komponētas muzikālas partitūras, paredzot vietu arī mūziķu improvizācijām. Komponists pats arī vadīja mēģinājumus un iesaistīja Trišas Braunas Dejas kompānijas (Trisha Brown Dance Company) dejotāju Lea Morisoni no Ņujorkas, uzticot viņai performances horeogrāfiju. “Portāls” bija viena no projekta “Melnie caurumi” aktivitātēm un tas bija pirmais pasākums topošajā “Totaldobže” multifunkcionālajā koncertzālē.

Elizabete Viljamsa (Elizabeth Williams) ir Floridā dzimusi māksliniece, kura studējusi laikmetīgo deju, baletu, horeogrāfiju, improvizāciju, mūziku, teātra mākslu, jogu un anatomiju. Viņai saistoši šķiet integrēt dejas, teātra un mediju elementus cirka pasaulē, kas aizrauj ar graciozitāti, spēku un drāmu aerodejotājas sniegumā – tas ir jāredz! Aerodejas priekšnesumi viņas izpildījumā ir unikāli, tie ir ekspresīvi un izteikti estētiski. Pēdējos gados māksliniece pievērsusies tieši šai nodarbei, pārceļoties no Ņujorkas uz Berlīni, kur regulāri uzstājas pēdējos deviņus gadus. http://aerializwilliams.com/

Pasākums ir eksperimentāls un īsā laika sprīdī var radīt kā patīkamas sajūtas, tā diskomfortu. Aptuveni 60 minūšu garumā, māksliniekiem uzstājoties vienam pēc otra, radītie darbi reizēm pārklāsies, reizēm izpletīsies telpā pilnīgā klusumā, tāpēc skatītāji aicināti uztvert notiekošo, saglabājot maksimālu klusumu, bez vajadzības nesarunājoties un nepārvietojoties telpā līdz performances beigām.

„Melnie caurumi” ir starptautisks starpdisciplinārs laikmetīgās mākslas projekts, kura ietvaros “Totaldobže” mākslas centrā notiek dažādas strukturētas aktivitātes, kas vērstas uz jaunu mākslas darbu radīšanu un producēšanu. Tā ietvaros notiek improvizācijas, kombinētās performances, radošās darbnīcas, kā arī eksperimenti un testi “Totaldobže” laboratorijā.

Pasākums notiks “Totaldobže” mākslas centra multifunkcionālajā koncertzālē (1. stāvā), Ūnijas ielā 8/k2.

Projektu “Melnie Caurumi” atbalsta Valsts Kultūrkapitāla fonds. Amerikāņu mākslinieku dalība iespējama pateicoties ASV vēstniecības Latvijā atbalstam.

Ieeja 3 LVL vai 5 Dobžiki.

Komentāri

Komentēt

Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.