Zeķu otrā dzīve. Par kustību komēdiju Mediis Soccus Opera

26/12/2022

Anastasija Jasvina 

5. novembrī uz A. Daņiļeviča deju skolas “Dzirnas” mākslas zāles skatuves skatītājiem tika prezentēta muzikāli dramatiska kustību komēdija Mediis Soccus Opera (“Zeķu opera”), kas ir austriešu horeogrāfa Markusa Cmelniga (Markus Zmolnig) dejas izrāde, kas atspoguļo vienmēr svarīgas tēmas – sabiedrības intergrāciju, indentitātes meklējumus un mobingu.

Izrādē atrādītās tēmas un situācijas ir aktuālas visiem vecuma posmiem, tāpēc uz to bija laipni aicināti gan pieaugušie, gan bērni un jaunieši. Izrādi apmeklēja dažāda vecuma skatītāji, bet pārsvarā bērni. Visas izrādes laikā skatītāju zālē bija jūtama silta atmosfēra, visi gan ieinteresēti baudīja horeogrāfiju un izpildījumu, gan iesaistījās sižetā un reaģēja uz notiekošo, smaidīja un no sirds smējās. Bērnu tūlītējo reakciju vērot bija īpaši vērtīgi, jo Mediis Soccus Opera veidotāji centās rotaļīgā un komiskā dejas valodā palīdzēt ikvienam uztvert nopietnu tēmu saprotamā un izklaidējošā veidā, un tas arī veiksmīgi izdevās.

Izrādes pamatā ir ideja par otrreizēju apģērba izmantošanu dejas mākslas radīšanā, veidojot jaunu pievienoto vērtību gan zeķēm, gan radošajam procesam. Zeķēm te bija atvēlēta īpaša loma. Pēc “Latvijas Zaļā punkta” 2020. gada datiem, Eiropas Savienības tekstilnozares radītais atkritumu apjoms gadā ir vismaz 92 miljoni tonnu. Pateicoties Latvijas iedzīvotāju atsaucībai, tika saziedoti vairāki simti zeķu, kuras savu otro dzīvi atrada dejā.

Pēc izrādes paši jaunākie skatītāji – bērni un jaunieši – piedalījās meistarklasē, paši pieredzēja zeķu pasaules maģiju un attīstīja savas radošās spējas un pašizaugsmi, veicot dažādus radošus uzdevumus kopā ar izrādes dalībniecēm. ”Dod savai zeķei otro dzīvi! Ikviens ir pelnījis otru iespēju!” aicina izrādes veidotāji.

“Ir divu veidu cilvēki – vieni, kuri pirmās no rīta uzvelk zeķes, otri, kuri sāk rītu ar apakšbiksēm.” uzskata Mediis Soccus Opera idejas autors un horeogrāfs Markuss Cmelnigs. Viņš pats vienmēr savu rītu sāk ar zeķēm un kādu rītu pamodās, nosapņojis sapni par zeķu operu, kuru uzticēja īstenot dejotāju apvienības Karma dancers dejotājām, kas palīdzēja labāk izprast zeķu misiju.

Savukārt zeķes izrādē kalpo kā instruments, kas atspoguļo sabiedrību un pasauli, kurā dzīvojam.

Karma dancers ir 2018. gadā dibināta dejotāju apvienība, kuras pamatsastāvā ir četras dejotājas – Anete Klapkalne, Terēze Megija Knauere, Ieva Ozoliņa un Beāte Riekstiņa. Dejotājām ir ļoti daudzveidīgs repertuārs un daudzu gadu visdažādākā veida skatuves pieredze. Pamatžanri ir klasiskā deja, modernā deja un mākslas vingrošana.

Izrādē dejotājas tika ievilktas krāsainajā zeķu pasaulē, kur valda haosa kārtība un nopietna nenopietnība par lietām un situācijām, kas pazīstamas un tuvas mums visiem. “Ceram, ka esam uzsākušas jaunu posmu un parādījušas sevi jaunā gaismā,” teica Karma dancers izpildītājas uzreiz pēc pirmizrādes, un tas noteikti veiksmīgi izdevās! Karma dancers pielika savu “garšu” izrādei, katra prezentēja sava skatuves tēla raksturu ar citām emocijām. Dejotājas tehniski izpildīja iecerēto horeogrāfiju un pārsteidza ar sev neierastu un vēl neredzētu dejas žanru apvienojumu, kur ierasti sievišķīgais, spilgtais un elegantais izpildījums ieguva jaunu elpu.

Kostīmu mākslinieku Kaspara Blūma-Blūmaņa jeb Kasher un Agneses Upenikas veidotie kostīmi pilnveidoja izrādi, izcēla katra tēla raksturu ar krāsu palīdzību, tajā pašā laikā tos idejiski apvienojot  ar siluetu vienotību.

Izrādē skanēja Jozefa Haidna “Simfonija Nr. 101”, kas ļoti piestāvēja humoristiskajam izrādes noskaņojumam, kā arī palīdzēja viegli uztvert izrādes nopietno tēmu.

Skatītājus pārsteidza horeogrāfisko zīmējumu risinājumi un nepierastā rekvizīta izmatošana tajos. Visas izrādes laikā uz skatuves bija vērojama milzīga kaudze ar vairākiem simtiem zeķu – dažāda materiāla, lieluma, krāsas un kvalitātes –, kas arī kalpoja par galveno rekvizītu. Cik daudz ar zeķēm var izdarīt un parādīt un kādas asociācijas var izveidot, katrs moments bija pārsteigums skatītājiem.

Visas izrādes garumā skatītāji nebeidza smaidīt – gan pieaugušie, gan bērni. Humora valoda ir saprotama visiem, un to caur kustību un tēliem veiksmīgi realizēja izpildītājas, pateicoties savai pieredzei un harizmai. Izrāde ir ļoti baudāma jebkura vecuma skatītājiem, jo izveidota ikvienam saprotamā kustību valodā.

Paldies visiem Meddis Soccus Opera modernās dejas izrādes veidotājiem par iespēju pieredzēt aizraujošu ceļojumu zeķu pasaulē. Labprāt redzētu šo izrādi arī uz teātra skatuves ar papildu apgaismojumu un specefektiem.

Komentāri

Komentēt

Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.