2D DEJA. Tiešsaistes saruna par izrādi “Bedre”

22/01/2021
When:
27/01/2021 @ 19:00 – 20:00
2021-01-27T19:00:00+02:00
2021-01-27T20:00:00+02:00
Cost:
Free
Contact:
2D DEJA. Tiešsaistes saruna par izrādi “Bedre”

Projekta “2D Deja” ietvaros tiešsaistes sarunā par izrādi “Bedre” tiksies horeogrāfe Sintija Siliņa un somu filozofs Makss Rīnanens (Max Ryynänen).

Saruna notiks angļu valodā, to vadīs Latvijas Dejas informācijas centra valdes priekšsēdētāja Inta Balode. Lai piedalītos sarunā, interesenti aicināti rakstīt uz e-pastu info@dance.lv. Dalībnieki saņems saiti, lai pirms sarunas varētu noskatīties tajā apspriesto izrādi. Būs iespēja uzdot sevi interesējošos jautājumus.

Izrāde “Bedre” pievēršas sarežģītajai depresijas tēmai. “Melnais mākonis”, “50 kg smaga mugursoma”, “purvs”, “smilšpapīra gulta”, “vate”, “tukšums” un “bedre” ir tikai dažas no depresijas stāvoklim veltītām metaforām. Depresija ir viena no visgrūtāk nosakāmajām slimībām, jo pastāv virspusēji priekšstati un aizspriedumi par tās izpausmēm, ietekmi un ārstēšanu. Joprojām satraucoši liela daļa sabiedrības nemeklē sistemātisku ārstēšanu, jo neatpazīst vai ignorē simptomus. Depresijas stāvokli tās dažādos posmos un sajūtās ir grūti formulēt vārdos. Tieši tāpēc deja, video, skaņa un gaisma ir izrādes “Bedre” valoda. Par impulsiem izrādes veidošanā izmantotas personīgas, tāpat arī citu pieredzes, speciālistu novērojumi un komentāri. Izrāde “Bedre” tika nominēta “Dejas balvai 2017–2018” kategorijā “Laikmetīgās dejas iestudējums vai notikums”.

Skatuves starmeši  fokusējas uz figūru, padarot to vientuļu. Cīņa ar ēnām prožektoru gaismā, tai seko pārvietošanās pa skatuvi agresīvu cimboles un bungu skaņu pavadībā, vientuļš siluets…  un tad visu pārņem ilgstoša tumsa, tik ilga, ka kļūst par semiotisku lielumu. Tā apliecina sevi ne tikai kā dabisku procesa sastāvdaļu, bet arī kā refleksijas vērtu žestu. Tas ir vēl viens skaidrs vēstījums, kas nedaudz pārkāpj jutekliskuma robežas: tur, kur atmošanās žestam ir nenovēršama, līdz tas pārtop skaidrā un atklātā skatuves valodā,” par izrādi raksta Makss Rīnanens. Visu recenzijas tekstu iespējams izlasīt šeit.

Projektā “2D Deja” ārvalstu autori raksta recenzijas par Latvijas dejas izrāžu video ierakstiem.“2D Deja” ir eksperiments, kurā tiek pētīts, kā dejas māksla ir nolasāma ekrāna formātā un kā mūsu dejas mākslinieku darbus uztver autori, kuri par Latvijas deju zina maz vai nezina neko. Recenzijas papildina tiešsaistes sarunas ar rakstu autoriem un aplūkoto darbu horeogrāfiem. Projekta “2D Deja” galvenais mērķis ir saglabāt un aktivizēt komunikāciju starp dejas kopienām dažādās valstīs, attīstot spēju sarunāties par dejas mākslu, iegūstot skatu no malas un veicinot Latvijas mākslinieku atpazīstamību.

Projekta ietvaros “Dance.lv” žurnālā tiks publicētas kopumā sešas ārzemju autoru recenzijas par Latvijas dejas izrādēm un notiks tiešsaistes sarunas par tām.

Projektu “2D Deja” organizē Latvijas Dejas informācijas centrs ar Latvijas Kultūras ministrijas atbalstu.

Attēls: izrādes “Bedre” publicitātes foto.